1. Ľubovniansky majáles aj s NAJ gruľovníkom

1. Ľubovniansky majáles aj s NAJ gruľovníkom
7. júna 2016 Mgr. Helena Musalová

Aj Stará Ľubovňa otvorila novodobú tradíciu kedysi chýrnych majálesov. Park pri pošte sa tak na tri dni premenil na veľké mravenisko, kde sa ľudia bavili, pochutnávali na dobrotách a hlavne tešili z dobrého počasia, ktoré jemne pokropil iba sobotňajší dážď.

Zaradiť aj naše mesto medzi tie, kde sa oslavne pripomína máj ako mesiac zrodenia,  sa rozhodla samospráva aj kvôli tomu, že našinci majú radi viacdňové zábavy. „Zámerom mesta je vytvoriť také podujatia, kde sa ľudia môžu stretnúť. Ako sú štyri ročné obdobia, tak sme sa rozhodli, že v každom zavedieme väčšie podujatie. Kľúčovým je, samozrejme, Ľubovniansky jarmok v jeseni, minulý rok sme začali s vianočnými trhmi v zime, v lete tu máme pivný festival, a tak sme sa rozhodli zaviesť v jari majáles,“ vysvetlil pohnútky primátor Ľuboš Tomko.

Radnica pri koncipovaní programu premiérového podujatia siahla po domácich umelcoch. „Keďže aj finančne sa snažíme neprekročiť možnosti, tak veľa umelcov vystupovalo zadarmo. A hlavne máme tu dosť nadaných detí, vieme si hodnotný program zabezpečiť cez ZUŠ-ku, CVČ, našich folkloristov, takže vyberali sme hlavne, ako sa povie, to naše,“ povedal za organizátorov Štefan Joštiak z MsÚ.  Ako dodal, keďže išlo o prvý, tzv. nástrelový ročník, určite sa bude len zlepšovať a reagovať aj na námety občanov. Tí si počas uplynulých dní aj pochutili na dobrotách. „Majáles bez dobrého jedla nemôže byť, chýbať nemôže májový guláš,“ poznamenal Norbert Frank, ktorý sa so svojím tímom vytrvalo staral o chute hostí počas troch dní. Len pre zaujímavosť, najviac si návštevníci pochutnávali na múčnych tradičných jedlách. Vyhrávali jednoznačne pirohy (300 porcií), nasledovali halušky-mix (250) a chutili i sladké knedlíčky (180) či palacinky (150 ks). Smäd hasilo najviac pivo, vypilo sa 25 sudov (50-litrových).

Majáles mal aj charitatívny podtext. Výťažok z predaja gruľovníkov a dvoch pečených prasiatok (jedno venoval M. Dic a druhé N. Frank) predstavoval vyše 260 eur a celý poputuje na mládežnícky šport v meste. No a absolútnou novinkou bola aj súťaž o NAJ Ľubovniansky gruľovník, porota dostala na posúdenie 21 súťažných pochúťok. Víťazkou sa stala M. Valigurská.

Foto: Mário Veverka


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405