7. ročník Celoslovenskej súťažnej prehliadky v sólovej a komornej hre na saxofóne

7. ročník Celoslovenskej súťažnej prehliadky v sólovej a komornej hre na saxofóne
12. mája 2016 BAJAN Wordpress

V Starej Ľubovni sa skončil 7. ročník Celoslovenskej súťažnej prehliadky v sólovej a komornej hre na saxofóne Slávnostným vyhlásením výsledkov a koncertom víťazov vyvrcholila 28. apríla 2016 Celoslovenská súťažná prehliadkav sólovej a komornej hre na saxofóne, ktorá sa už tradične koná v rámci Dní Jána Melkoviča v Základnej umeleckej škole Jána Melkoviča v Starej Ľubovni. Výnimočnosť aktuálnemu ročníku dodal aj fakt, že si v tomto roku pripomíname 170. výročie udelenia patentu na saxofón. Saxofón vynašiel okolo roku 1840 belgický výrobca nástrojov a skvelý hudobník AdolpheSax. Aj keď niekoľko saxofónov rôznych veľkostí skonštruoval už na začiatku 40-tych rokov 19. storočia, nástroj mu bol patentovaný až 28. júna 1846.

201605021400190.dsc-0967

7. ročník súťažnej prehliadky otvoril v koncertnej sále ZUŠ Jána Melkoviča prednosta MsÚ Aleš Solár. V troch kategóriách sa postupne predstavilo spolu 23 sólistov a štyri zoskupenia v rámci komornej hry. Komorná hra bola prvýkrát zaradená do programu súťaže v roku 2015. Jednotlivé výkony posudzovala porota v zložení Mgr. art. Radoslav Solárik, Mgr. art. Adrián Harvan a MA Ján Kopčák. Všetci súťažiaci museli zvládnuť jednu povinnú skladbu a ďalšiu podľa vlastného výberu. Predpísaná skladba je zárukou kvality súťaže, pretože určuje štandard, ktorý musia žiaci v jednotlivých kategóriách zvládnuť. Staroľubovnianska prehliadka je zaujímavá aj tým, že každý rok vznikne nová skladba pre saxofón, ktorá je do súťaže zaradená ako povinná. Tento rok ju napísal Adrián Harvan pre 3. kategóriu pod názvom Po Debussyho stopách.

Absolútnymi víťazmi jednotlivýchkategórií sa stali: v 1. kategórii Urban Šmikniar zo ZUŠ v Novej Bani (pedagóg: Jozef Kráľ), v 2. kategórii Peter Hangurbadžo zo ZUŠ Jána Melkoviča v Starej Ľubovni (pedagóg: Mgr. Peter Mosorjak), v 3. kategórii DašaVoskárová zo ZUŠ Ľ. Rajtera z Bratislavy (pedagóg: Mgr. Katarína Reháková). V komornej hre si ocenenie za 1. miesto prevzalo zoskupenie SAXY THINGS zo ZUŠ Ľ. Rajtera z Bratislavy (pedagóg: Mgr. Katarína Reháková).

Cenu primátora mesta Stará Ľubovňa Ľuboša Tomka za najlepšiu interpretáciu povinnej skladby získal Urban Šmikniar zo ZUŠ v Novej Bani. Cenu vedúcej oddelenia školstva, kultúry, športu a mládeže MsÚ Evy Kollárovej za korepetíciu porota udelila Mgr. art. Márii Farkašovej zo ZUŠ v Bratislave, Daliborovo námestie.

Organizátori zo ZUŠ Jána Melkoviča v Starej Ľubovni si zaslúžia ocenenie aj za prípravu a organizáciu súťaže. Aj kvôli dobrým podmienkam a priateľskej atmosfére sa súťažiaci so svojimi učiteľmi na prehliadku opätovne vracajú a prichádzajú stále noví.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405