Čertovu skalu poslanci pod hradom nechcú

Čertovu skalu poslanci pod hradom nechcú
17. októbra 2018 Mario Veverka

DSC_0875

Najväčšie bludisko v strednej Európe pod Ľubovnianskym hradom zatiaľ nevyrastie. Rozhodli o tom poslanci, ktorí síce projekt areálu so záhradou, lúkou na piknik a obrovským bludiskom zo živého plotu vyzdvihli, spoločnosti JVR Enterprise však 15-ročný prenájom pozemku s výmerou 1 ha neschválili.

Dôvodom bola, podľa ich vyjadrení, vysoká hustota atrakcií na hradnom kopci a možný nepriaznivo zmenený pohľad na dominantu mesta. „Nápad výborný, lokalita úplne nevhodná,“ zhrnul názor asi viacerých volených zástupcov ľudu Dalibor Mikulík. Ten pritom upozornil na fakt, že genius loci (duch miesta) pôvodnej drevenej dediny je čiastočne narušený už teraz. A to je i dôvod, prečo Ľubovnianske múzeum vstupuje do rokovania s fungujúcimi jednotkami a pamiatkármi. „Jeden z vlastníkov už bol aj informovaný, čo má urobiť, aby sa to vrátilo do pôvodnej výhľadovej podoby,“ uviedol poslanec, ktorý tak ďalším potenciálnym aktivitám v tejto oblasti odkazuje jasné: „Nie!“

certovaVizualizácia záhrady s bludiskom, v ktorom je zakomponovaný príbeh o Čertovej skale. Ako však podotkol Jozef Romaňák, táto podoba je len ilustračná a prispôsobila by sa konkrétnej lokalite.

Pokračovanie článku nájdete v Ľubovnianskych novinách č. 38, ktoré sú v predaji do 22. októbra.

Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov.
Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN. Nezabudnite si ho preto kúpiť, stojí iba 35 centov. Podporíte tak predajnosť, ktorá je v týchto neľahkých časoch priam rozhodujúca.