Horory i rozprávky

Horory i rozprávky
29. mája 2016 Mário Veverka

Síce nie s malou dušičkou, no s opatrnými cieľmi vstupovalo po svojom znovuzrodení na trh staroľubovnianske kino Tatra. Kto však po úvodnom boome očakával pokles návštevnosti, dočkal sa opaku. Za necelý polrok totiž do jeho hľadiska zasadlo vyše sedem tisíc ľudí.

Podľa štatistík, ktoré Ľubovnianskym novinám poodhalil správca Tatry – CVČ, kasu oproti očakávaniam plnia nielen rozprávky, ale aj drámy, komédie, sci-fi či horory. Z tohto pohľadu tak vládne spokojnosť. „Veľmi potešujúce však je, že v sále nevidno iba mladých ľudí, ale tiež manželské páry, seniorov či rodiny s deťmi. A som rád, že k nám začínajú chodiť i ľudia z okolitých dedín,“ uviedol na úvod vedúci kina Pavel Mrug.
Samozrejme, zvýšený záujem má za následok rýchle vypredávanie kapacity (160 miest), hlavne v nedeľu. Preto sa v tento deň zmenil systém premietania. U komerčných trhákov síce ostanú dva termíny, „no inak bude detské predstavenie vždy o druhej s tým, že ak príde viac ľudí a budú mať záujem, nebude ho problém o dve – dve a pol hodiny zreprízovať,“ vysvetlil zmenu P. Mrug, ktorý tým reagoval na situáciu pri „Zootropolise“, kedy pár divákov muselo, kvôli vypredaniu lístkov, ostať za dverami. A na film sa už nedostali.

publicistika 02

Prevádzkovať kino vôbec nie je „ryža“. Cenu vstupenky totiž určuje distribútor, pričom z nej dostáva 60 %. Prevádzkovateľovi tak ostáva len 40 %.

Pre zaujímavosť, čo sa týka čísel, od 10. októbra premietli v Tatre 121 predstavení, na ktoré predali presne 7351 lístkov. Ako však upozornil jej vedúci, ich zámerom nie je len naháňať návštevnosť a tržby. Chcú dať totiž možnosť každému, aby si prišiel na svoje. A preto sa pustili i do umeleckých snímok, ako to bolo 10. marca v prípade hraného debutu Marka Škopa – Evy Novej.

Štart filmového klubu

Mimochodom, práve touto mrazivo autentickou sondou do života bývalej slávnej herečky a abstinujúcej alkoholičky pritom v Starej Ľubovni spustili Filmový klub RAJ. Jeho zámerom je podľa P. Mruga organizovať filmové predstavenia nekomerčnej kinematografie a zároveň združovať ľudí so záujmom o „artové“ snímky.

„Jeho členom sa môže stať každý, a to zakúpením členského preukazu v hodnote 3 €. Ten platí na celý rok a možno ho použiť nielen na predstavenia u nás, ale vo všetkých filmových kluboch na Slovensku,“ uviedol to najpodstatnejšie vedúci kina. Ako zároveň upozornil, všetky projekcie FK budú, samozrejme, aj pre verejnosť. „Členovia však budú mať zľavnené vstupné. A to v priemere o 1 – 1,5 eur,“ dodal P. Mrug, ktorý pri výbere siaha do klubových filmov Asociácie FK na Slovensku. Najbližšie (31. marca) to bude islandská dráma Barani, po nej hrôzostrašná exkurzia do zákulisia nacistickej fabriky na smrť v Osvienčime – Saulov syn. A už dnes sa fajnšmekri môžu tešiť na sugestívny príbeh ženy, ktorá na protest proti systému naštartovala nákladné auto a zabila osem ľudí – Ja, Olga Hepnarová. Existenčnú drámu o poslednej popravenej žene v ČSSR odpremieta Tatra 5. mája.

FAKTY

TOP 5 PREDSTAVENÍ od spustenia kina

1. Hotel Transylvánia (anim.) – 501 divákov (4 predstavenia)
2. Spectre (akčný) – 456 divákov (4)
3. Zootropolis (anim.) – 320 divákov (2)
4. Dobrý dinosaurus (anim.) – 299 divákov (4)
5. V hlave (anim.) – 297 divákov (2)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405