Po koronakríze majú najhoršie časy za sebou

Po koronakríze majú najhoršie časy za sebou
4. júna 2020 Redakcia ĽN

DSC_0050

Keď v roku 2006 tábor slávnostne otvorili, mnohí hovorili o stredoeurópskej rarite. V tom čase by ste na Slovensku podobnú ponuku pre turistov nenašli. Projekt hradený z eurofondov vyšiel na približne 249-tisíc eur (7,5 milióna korún – pozn.).

Život v tábore tento rok pribrzdila pandémia. „Pre nás v cestovnom ruchu je to veľmi ťažká doba. Prišli sme o školské výlety, čo je dosť citeľná strata. Zrušiť sme museli aj kultúrne podujatia. Najnovšie sme odvolali vystúpenia dvoch divadiel na deň detí, pretože podľa opatrení môže byť na podujatí iba do sto ľudí,“ povedal nám Pavol Kocurko (na fotografii hore), prevádzkovateľ z mestskej spoločnosti Marmon.
Najhoršie časy v tábore by mohli mať v týchto týždňoch za sebou. Signalizujú to napríklad stany rozložené na ubytovanie. Chystajú ich pre školákov na prespávanie v letných táboroch. „Už máme prihlásené štyri sedemdňové turnusy. Z opatrení zatiaľ nie je jasné, koľko ubytovaných môže byť v jednom stane – buď po štyroch, alebo piatich. K dispozícii máme 12 stanov, čiže rátame kapacitu 50 detí. Otázne sú zatiaľ aj podmienky pri výdaji stravy,“ doplnil P. Kocurko. Okrem letných táborov chcú v usadlosti pod Ľubovnianskym hradom ponúknuť priestor pre aktivity centier voľného času.
V tábore sú v ponuke atrakcie najmä pre menších. Jazda na koni, streľba z luku a kuše, výstrel z dela či lanový park sú hlavne pre mestské deti lákadlom. Rovnako to platí aj o možnosti vidieť zvieratká. „Máme tu okrasné vtáctvo, bažanty, pávy, v domácej časti zase zajace, morky, sliepky a ovce. Je pravdou, že sa nájdu deti, ale i dospelí, ktorí niektoré zo zvierat nevedia rozoznať,“ prezradil nám Milan, ktorý sa stará o chod a údržbu tábora.

Ponuka do prenájmu
Stavba i jednotlivé objekty, prevažne z dreva si plynutím rokov vyžadovali a stále vyžadujú ďalšie investície a náklady. Navyše obdobné atrakcie začali vznikať aj inde. Mesto sa tak ešte pred koronakrízou rozhodlo pre reštart a oživenie. Vojenský historický tábor ponúklo do dlhodobého prenájmu na minimálne 15 rokov s osobitnými podmienkami. Do uzávierky minulý piatok boli na radnicu doručené dva podnikateľské zámery. Obálky otvárali v pondelok popoludní, po uzávierke vydania novín.
Peter Rindoš, foto: autor

DSC_0058

DSC_0066

DSC_0057

DSC_0064

DSC_0065

DSC_0049

DSC_0053

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 20 (26. máj 2020)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_1/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405