Letné dni poznačilo slabšie zemetrasenie v meste i okrese

Letné dni poznačilo slabšie zemetrasenie v meste i okrese
9. augusta 2019 Mgr. Helena Musalová

zemetrasenie

Dovolenkové a prázdninové dni v okrese Stará Ľubovňa poznačilo zemetrasenie. Aj keď nešlo o nič dramatické, mnohí obyvatelia sa vystrašili a hlavne na sociálnych sieťach sa dopytovali, čo sa vlastne deje a či prípadne nemožno čakať opakovanie.

Krátko po 14. hodine 13. júla mohli obyvatelia viacerých blízkych obcí a miest zaregistrovať mierne chvenie, viacerí to opisovali ako tlmený výbuch či štrngot pohárikov. Podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra mohli otrasy mať silu okolo 4 magnitúd a hĺbku 10 kilometrov.
O správe informovali viaceré médiá, ľudia sa tak ešte v ten deň dozvedeli aj podľa Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV) na webstránke www.seismology.sk., že naozaj išlo o zemetrasenie predbežne určené na 3,2.
Okrem nepríjemných pocitov nedošlo k žiadnym škodám na majetkoch ani životoch. Aj zástupcovia Mesta Stará Ľubovňa potvrdili, že bolo cítiť na chvíľu mierne zachvenie. Nebolo to ale nič výraznejšie, ani nik nekontaktoval mestskú políciu.

V obciach okresu
V Litmanovej podľa starostky Nataše Hlinkovej zaznamenali obyvatelia jemné otrasy: „Viem o šiestich, ktorí si boli istí, hneď po tom, keď sa o zemetrasení dozvedeli, že to bolo ono. Boli to citeľné otrasy, ktoré však napr. v hornej časti domu na poschodí cítili, ale v dolnej a na dvore nie. Škody na majetku neboli zaznamenané žiadne.“
Padanie hrnčekov a chvenie domov cítili aj vo Vyšných Ružbachoch, podľa starostu Petra Martineka však nič extrémnejšie nenastalo.
Na FB Stara.sk sa okamžite objavilo množstvo postrehov. Mierne otrasy cítili v Kamienke, Hniezdnom, Plavnici, V. a N. Ružbachoch, Podolínci, Litmanovej, N. i St. Ľubovni, Kolačkove, Forbasoch, Jakubanoch i Chmeľnici či v Šambrone.
„Bol som v ten deň v Plavnici, ale nepocítil som žiadne chvenie. Akurát syn ma kontaktoval, ktorý bol v Starej Ľubovni u babky, že v meste boli nejaké otrasy,“ reagoval starosta Plavnice Rastislav Grich. V podobnom duchu sa vyjadroval i prvý muž obce Jakubany Jozef Mačuga: „Jeden občan medzi rečou spomenul, že pocítil mierny otras, ale neprikladal tomu význam. Až keď sa dopočul o zemetrasení, tak si to s tým spojil.“ Aj v blízkej Novej Ľubovni bola podľa starostky Júlie Boďovej situácia podobná.
Každopádne, už v minulosti, približne pred 14 -15 rokmi si ale niektorí pripomínali podobný prípad. „Bývali sme vtedy v Podolínci a v byte na Lesnej ul. sme pocítili jemný pohyb celého bytu, ako keď máte závrat,“ informovala nás čitateľka. Iná podotkla, že sa jej vtedy triasol celý sekretár s pohárikmi, trvalo to iba pár sekúnd. Ale strach bol veľký.“

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 27 (30. júl)

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_1/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405