Mamičky majú problémy s kočíkmi

Mamičky majú problémy s kočíkmi
19. júna 2020 Mgr. Helena Musalová

DSC03379x

Zdalo sa, že dlhoročný problém, keď mamičky museli chodiť po ceste smerom do mesta na Prešovskej ulici, sa vybudovaním schodov na tzv. Parii, vyriešil. Ako sa však po 16-tich rokoch  ukazuje, koľajničky na kočíky, budované na vtedy štandardné štvorkolesové typy, už nevyhovujú všetkým.

IMG_20200527_114922

Námet chcú aj od mamičiek
„Myslím, že by sa to malo upraviť, vidím mamičky – ako nosia kočíky v rukách alebo idú po ceste. Už je iná doba, tie kočíky sú iné, variabilné,“ iniciovala zmenu poslankyňa Klaudia Satkeová.
Ako sa však ukazuje, problém sa nedá tak ľahko vyriešiť. „Detské kočíky sú dnes rôzne. Na uspokojenie všetkých typov by sme potrebovali tri druhy koľajničiek. A ten priestor je tam úzky, prakticky by sme zabrali celú šírku schodiska pre peších,“ vyjadril sa Ľubomír Krett, riaditeľ Verejno-prospešných služieb (VPS) mesta Stará Ľubovňa. Ako dodal, ulahodiť dnes všetkým by mohol iba nájazd, ktorý by však mohol robiť veľký problém počas zimy alebo ďaždivého počasia. „Radi by sme vyhoveli mamičkám, len si neviem predstaviť, ktorý model by sme mali použiť. Ak niekto má námet na riešenie, ktoré by pomohlo, radi ho uvítame,“ vyzýva riaditeľ VPS.

 

Likvidácia schodišťa?
Tí, ktorí chcú zdolať úsek zo sídliska Východ, musia cez Pariu prekonať 20 schodov a štyri nájazdy. Ak by chceli použiť skratku cez most na rieke Jakubianka a vyjsť schodišťom na Levočskej ulici, je to ešte horšie a strmejšie.
Rozprúdená diskusia na fb stránke Ľubovnianskej mediálnej spoločnosti ukázala, že viacerí by vybudovali vedľa koľajničiek hladký nájazd, ktorý by prekonali poľahky všetky druhy kočíkov.
Iní obyvatelia mesta navrhovali oveľa nákladnejší spôsob. „Schody zrušiť, chodníky dorovnať… Výhoda bude, že pre kočiare to bude v poriadku, v zime tadiaľ prejde odhrňovač, nevýhoda – chodník bude strmší a budú chodiť po ňom bicykle,“ prispel názorom Maroš.

Problém majú aj starší ľudia
To, že schody sú problematické nielen pre mamičky s kočíkmi, si myslí Monika, ktorá sa domnieva, že cesta na Prešovskej ulici je dostatočne široká, aby sa urobil bezpečný chodník so zábradlím. „Tie schody sú celé zlé. Hlavne v zime. Ani kočiar netreba a máte čo robiť, aby ste sa udržali na nohách. A starí ľudia, aby tam vyšli.“
K zrušeniu celého navŕšeného kopca sa pritom prikláňali viacerí. Iní si myslia, že by stačilo polovicu schodiska jednoducho vyliať hladkým nájazdom.
Iba pripomenieme, že v roku 2004 sa schody na tzv. Parii, ktoré už boli v dezolátnom stave a mamičky s kočíkmi jazdili po hlavnej ceste, zrekonštruovali spolu s kanalizáciou tzv. Zadných traktov. Z mestskej pokladnice vtedy celá akcia vytiahla takmer 3 mil. vtedajších korún.

DSC03360x

foto Edvin Fazekaš

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 22 (9. jún 2020)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_1/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405