Nezamestnanosť vzrástla o vyše 2 %

Nezamestnanosť vzrástla o vyše 2 %
23. júna 2020 Mgr. Helena Musalová

DSC03957

Avizovaný nárast počtu nezamestnaných v dôsledku pandémie sa prejavuje aj v Staroľubovnianskom okrese. Od januára tohto roku do apríla stúpla o 2,09 % a do štatistiky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Starej Ľubovni pribudlo 400 nezamestnaných. Čísla za máj sa spracovávajú, očakáva sa, že percentá tak ešte porastú.

Na konci roku 2018 nezamestnanosť v okrese Stará Ľubovňa dosiahla historicky najnižšie čísla, ÚPSVaR evidoval vtedy 2045 uchádzačov o zamestnanie, čo predstavovalo mieru evidovanej nezamestnanosti 5,83 %.
V apríli tohto roku už percento nezamestnanosti predstavovalo 8,06 %. „Pribudla hlavne kategória mladých do 29 rokov, väčšinou so stredným odborným vzdelaním,“ informoval nás Ján Jakubianský, riaditeľ tunajšieho úradu práce, ktorý po ukončení núdzového stavu pracuje od 15. júna opäť v normálnom predkrízovom režime, samozrejme, s dodržiavaním všetkých hygienických a protiepidemických opatrení.
Ako dopovedal J. Jakubiansky, odhad do budúcnosti je ťažko predpokladať, očakáva sa, že veľká časť z nezamestnaných sa bude vracať na svoje pôvodné miesta v zahraničí.

Nateraz v okrese nezaznamenali žiadne hromadné prepúšťanie, naďalej sú aj profesie, ktoré sú žiadané a boli aj pred pandémiou, najviac v pozícii vodič kamiónu, zvárač kovov, lekár, kuchár, čašník či pomocný pracovník údržby budov a areálov.

Foto: Edvin Fazekaš

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 23 (16. jún 2020) 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_1/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405