Podsadčania už nechcú čakať, bijú na poplach

Podsadčania už nechcú čakať, bijú na poplach
6. júna 2016 PhDr. Eva Halamová

Dezolátna cesta, nebezpečný prístup na zástavku, chýbajúce chodníky a časť osvetlenia. To je len zlomok z problémov, ktoré trápia Podsadčanov. Nespokojní obyvatelia tejto mestskej časti Starej Ľubovne sa preto veci rozhodli vlani riešiť.

Podsadčania toho už majú dosť. Pred rokom sa preto rozhodli konať. Spísali svoje požiadavky a na radnicu zaniesli oficiálny list. „Bolo v ňom sedem bodov s problémami, ktoré by bolo treba v Podsadku urgentne riešiť. Prílohou žiadosti boli aj nákresy a plány, aby bolo jasné, čo a ako by sme chceli upraviť,“ objasnila za obyvateľov Podsadku Jana Poperníková.
O ich problémoch sa hovorilo aj na aprílovom mestskom zastupiteľstve.

Tohto roku by sa tak veci mohli pohnúť dopredu. „Budeme riešiť čiastočné vysprávky na tzv. starej ceste a tiež na ceste vedúcej k osade. Budúci rok sa pokúsime o komplexnejšiu obnovu miestnych komunikácii v Starej Ľubovni a v miestnej časti Podsadek,“ ozrejmil prednosta MsÚ Aleš Solár.
Problémom tu však nie sú len dezolátne cesty. Pozrieť by sa bolo treba aj na autobusovú zastávku. Úzky a nebezpečný priechod je strašiakom pre všetkých. Podľa slov prednostu sa to ale onedlho zmení. „Tento rok chceme dať cez rigolt širší betónový panel, tak, aby bol vstup na zastávku bezpečnejší a plynulejší,“ dodal A. Solár.

Podsadek

Vrásky na čele robí Podsadčanom aj priestor pred školou. Žiaden chodník, žiadne čiary na ceste. O prístupe do kostola ani nehovoriac. Chýbajú tu poriadne schody a zábradlie. Do kostola sa tak, hlavne v zime, dostanú veriaci len s veľkou námahou. „Ťažkostí je tu však omnoho viac. Napríklad od povodní v roku 2010 sa na potoku pri mojom dome nič neurobilo. Obrovské panely, ktoré boli vtedy porušené, sú tam teraz rozhádzané. Sám si s tým nedokážem pomôcť a ak príde opäť veľká voda, bude to katastrofa,“ vyjadril sa jeden z Podsadčanov. A pridali sa k nemu aj ostatní. „Kde máme kultúrny dom? Keď nám treba robiť pohreb, musíme ísť s truhlami až do mesta. Je toto normálne?“ rozhorčili sa ďalší. A rozhodne všetci by privítali aj osvetlenie na dolnej ceste a hore pri krížiku, potešila by aj nejaká zeleň a lavičky. Chýba tu aj ihrisko, to ale radnica prisľúbila urobiť v areáli pri kultúrnom dome tento rok.

Ponosy Podsadčanov zaznievali často aj v minulosti na zasadnutí MsÚ. Miestni dúfajú, že aj tak trochu zaznávaná lokalita sa dočká investícií.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405