Rodák zo Starej Ľubovne Marián Hossa bude členom Siene Slávy NHL!

Rodák zo Starej Ľubovne Marián Hossa bude členom Siene Slávy NHL!
30. júna 2020 Redakcia ĽN

Hossa 1

Pred polrokom otváral v Starej Ľubovni zimný štadión, teraz ho zvolili do Siene slávy NHL! Marián Hossa je na zozname “nesmrteľných“ v najslávnejšej lige sveta. Ide o obrovskú poctu nielen pre nášho rodáka, ale aj celé Slovensko. Ocenenie za oceánom prideľujú iba výnimočným korčuliarom.

Marián sa pred 41 rokmi narodil v Ľubovnianskej nemocnici. Chvíle zo 14. januára 2020, kedy za jeho prítomnosti symbolicky otvárali zimný štadión v Starej Ľubovni, nadobudli minulotýždňovým rozhodnutím na vzácnosti. „Stará Ľubovňa je už navždy spätá s mojím menom, bola tu najbližšia pôrodnica. Cestou som rozmýšľal, kedy som bol v mojom rodnom meste naposledy. Myslím, že to bol veľmi dlhý čas, ešte asi na začiatku mojej kariéry v kanadsko-americkej NHL, keď som hrával za Ottawu. Trávil som tu čas s bratrancami i s mojou krstnou. Chodili sme na mestskú plaváreň a behali sme po sídlisku na Mierovej, takže krásne spomienky mám na toto mesto a som rád, že tu opäť môžem byť,“ hovoril pred polrokom pre Ľubovnianske noviny.

Poďakoval rodine
V Sieni slávy, do ktorej Hossu uvedú v novembri, sa dostane ako tretí Slovák. Pred ním to dokázali legendárni Stan Mikita a Peter Šťastný. Napríklad z Čechov je na zozname iba brankár Dominik Hašek a Václav Nedomanský, ktorý pred Amerikou, kam emigroval, hrával na Slovensku. „Volali mi o deviatej večer, keď manželka varila večeru. Myslím, že ešte mi to nedochádza, čo sa udialo,“ povedal Marián Hossa po tom, ako mu novinku oznámili zástupcovia kanadsko-americkej ligy. Tí každoročne vyberajú najviac štyroch korčuliarov spomedzi množstva kandidátov. Väčšinou už majú dávno po kariére, pričom Marián, hoc už pre chorobu nehráva, stále má platný hráčsky kontrakt. O výbere rozhoduje 18-členný výbor. „Musíte dostať aspoň 14 hlasov, o to viac si to vážim,“ poznamenal a tiež poďakoval svojej rodine – mame, rodáčke z Podolínca, otcovi, bratovi i manželke.

Hokejová jedinečnosť
Marián Hossa je jediný hráč, ktorý hral v priebehu troch rokov finále Stanley Cupu a to vždy za iný tím. Víťazstva sa však dočkal až v Chicagu (2010), kde napokon oslavoval ešte dvakrát (2013, 2015). Patrí k šiestim hráčom histórie, ktorí mali aspoň v 15 sezónach strelených 20 a viac gólov. Zvyšnú päticu tvoria Wayne Gretzky, Mark Messier, Jaromír Jágr, Brett Hull a Steve Yzerman.
V NHL odohral 1309 zápasov základnej časti, strelil 525 gólov a pridal 609 asistencií. V play off nastúpil na 205 duelov s bilanciou 52+97. Je šesťnásobným najlepším hokejistom Slovenska, paradoxne však nemá medailu z majstrovstiev sveta. Okrem skvelých štatistík vynikal svojou pracovitosťou, skromnosťou a rozdávaním sa pre mužstvo. Pred troma rokmi musel predčasne ukončiť kariéru pre alergiu, ktorú vyvolávalo hokejové oblečenie s kombináciou potu.

hossa 2

Náš hokejista pri otvorení štadióna v Starej Ľubovni. 

Peter Rindoš, foto: archív

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 25 (30. jún 2020) 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_1/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405