Rodinná púť bola obnovená po 50-tich rokoch

Rodinná púť bola obnovená po 50-tich rokoch
13. septembra 2020 Mgr. Helena Musalová

IMG_2037

Slnečná, posledná augustová nedeľa bola ako stvorená na rodinné stretnutia v prírode. Príležitosťou bola tradičná Púť rodín na vrch Osly. A zároveň mala slávnostnejší ráz, všetci si pripomenuli 20. výročie jej obnovenia. Najnavštevovanejšie miesto v okolí mesta prilákalo vyše 100 pútnikov, prevažne mladé rodiny s deťmi.

Svätú omšu pri kríži celebroval kaplán Dominik Janky so staroľubovnianskym rodákom Mariánom Kundľom. Na úvod pripomenul, že nedeľa je určená pre Boha, rodinu a oddych a práve toto miesto je vhodné pre všetky aktivity. Po sv. omši sa všetci posilnili pečenou klobáskou a mohli nerušene viesť rozhovory, zahrať si volejbal a futbal na pripravených ihriskách.
Ako po iné roky, aj teraz tu bolo živo a pútnici si mohli pozrieť aj fotografie z minulých púti, ktoré mapovali ich históriu od ich obnovenia v roku 2000. „To, že tu ľudia stále chodia, svedčí, že táto púť úspešne nadviazala na dávnu tradíciu z minulosti a stala sa obľúbeným podujatím v našom meste,“ poznamenal Ľubomír Ogurčák, ktorý v roku 2000 prišiel s myšlienkou obnoviť
túto dávnu tradíciu, ktorá bola stále živá u staršej generácie. Podarilo sa to po dlhom
50-ročnom odmlčaní. Účasť vtedy podľa Ľ. Ogurčáka predčila očakávanie, ľudia prišli pešo, na bicykloch a najstarších doviezol autobus. „Po sv. omši bol pripravený bohatý športový program a domov sa nikomu nechcelo,“ vrátil sa o 20 rokov dozadu Staroľubovňan.
Strhli kríž, aby odradili ľudí
Kedy vôbec vznikla tradícia staroľubovnianskej púte a čo bolo jej podnetom, sa už asi nepodarí zistiť. „Rozprával som sa z najstaršími pamätníkmi a všetci s radosťou spomínali na tieto časy. Nástupom socializmu bola púť zakázaná a kríž bol strhnutý, aby odradili ľudí prichádzať na toto miesto,“ pripomenul Staroľubovňan. Ako dodal, kríž na vrchu Osly je v niečom výnimočný a turisti, ktorí tu prechádzajú hľadajú odpoveď – prečo je Ježiš na oboch stranách kríža. „Žehná mestu aj neďalekému Poľsku. Osly sú výnimočné aj prírodou, ktorá ich obklopuje. Kdekoľvek spočinie náš zrak, stretávame sa s krásou a tichom. Tú nájdu odpočinok nohy a pokoj duša. V každom ročnom období sú Osly iné a predsa vždy tie isté a krásne,“ dodal Ľ. Ogurčák.
Púť sa teda ujala, koná sa každoročne, ale stále v inom termíne. Do budúcnosti organizátori plánujú stanoviť pevný dátum, podľa skúsenosti sa ako najvhodnejšie ukazuje obdobie počas prázdnin.

IMG_2004

Z histórie

Dávna tradícia putovania rodín ku krížu na vrchu Osly bola v minulosti vo veľkej obľube. Stretávania sa tu konali na sviatok Nanebovstúpenia Pána. Dopoludnia bola sv. omša vo farskom kostole a po nej celé mesto putovalo na Osly. Boli tu aj stánky a všetko čo patrí k púti. Organizátormi znovuobnovej púte boli KDH, Rímskokatolícky farský úrad.
Obnovená púť sa konala 13. augusta 2000.
V ďalších rokoch program pripravovali miestni skauti a eRkári.
V roku 2001 farníci opravili aj poškodený kríž a dali naň pamätnú tabuľu.
27. mája 2001 bol kríž posvätený.

IMG_2007

IMG_2027

IMG_2044

IMG_2016

Foto: Edvin Fazekaš, ĽMS

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 32 (2. september 2020)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405