Seniori predviedli svoje zlaté ruky

Seniori predviedli svoje zlaté ruky
8. októbra 2020 Miriama Sekelská

DSC08082Obdivovať starodávne dedičstvo, ktoré prezentovali seniori, sa dalo uplynulý týždeň v Ľubovnianskej knižnici. Medzi pätnástimi dámami nechýbali ani páni.

Jedným z nich bol známy Ján Pecuch zo Starej Ľubovne. Jeho diela z drôtu budú náš región reprezentovať na celoslovenskom kole v Trenčíne. Ďalej porota vybrala precíznu prácu Agnesy Fröhlichovej z Plavnice. Venuje sa paličkovanej čipke, ktorou vytvára obrazy a šperky. „Približne pred piatimi rokmi sme sa zúčastnili na kurze paličkovania v Starej Ľubovni. Veľmi sa nám to zapáčilo, tak sme sa tomu v Plavnici začali venovať. Je to časovo náročné, ale keď mám čas, sadnem si k tomu a paličkujem. Postup bol pre mňa veľkým prekvapením a veľmi ma potešilo, že naše práce pocestujú ďalej a budú reprezentovať,“ potešila sa A. Fröhlichová.

Šperkárske skvosty od M. Krupkovej z Hniezdneho.

Šperkárske skvosty od M. Krupkovej z Hniezdneho.

Treťou reprezentujúcou bude Marta Krupková z Hniezdneho. Porotu oslovili jej vyšívané brošne. Tejto technike sa venuje viac ako štyridsať rokov. Porota však ocenila všetkých zúčastnených. Ozdobné háčkovky, výšivky dopĺňali tkané koberce, háčkované hračky, štrikované a rôzne krojové odevy, nechýbala ani maľba a drevorezba. „Začal som tvoriť v základnej vojenskej službe. Pracujem s preglejkou, drevom, vyrezávam a vypaľujem. Je to mravčia práca,“ povedal Michal Čuba z Kyjova, ktorý ukázal umeleckú drevorezbu.

Nápady hľadajú aj na internete

Terézia Saloňová sa šitiu hračiek venuje už viac ako rok.

Terézia Saloňová sa šitiu hračiek venuje už viac ako rok.

Terézia Saloňová z Jarabiny sa háčkovaniu hračiek začala venovať minulý rok v decembri. „Inšpiráciu čerpám na internete alebo z rozprávok. Vymieňame si ich aj s kamarátkou, navzájom sa tak motivujeme. Pripravujem aj drobnejšie hračky. Pre deti v materskej škole som napr. vyrobila 44 medvedíkov a pre dôchodcov 80 kľúčeniek,“ opísala svoju činnosť T. Saloňová, ktorá pri tvorbe väčšej hračky strávi s prestávkami skoro dva dni.

Krásno prehliadky dotváralo rozprávanie seniorov o tom, ako svoje dedičstvo a zlatú zručnosť odovzdávajú ďalším. Prezentovali sa tvorivé diela seniorov zo Starej Ľubovne, Hniezdneho, Vyšných Ružbách, Kamienky, Jarabiny, Kyjova, Malého Lipníka, Plavnice, Vislanky – Ďurkovej a Šambrona.DSC08121

Druhý ročník akcie Zlaté ruky pripravila Okresná organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku v spolupráci s Ľubovnianskou knižnicou, Mestom Stará Ľubovňa a Ľubovnianskym osvetovým strediskom.

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 36 (29. september 2020)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405