Skvelá správa! Vlaky cez Starú Ľubovňu budú pokračovať

Skvelá správa! Vlaky cez Starú Ľubovňu budú pokračovať
29. októbra 2019 Redakcia ĽN

vlak 1

Skvelá správa! Vlaky cez Starú Ľubovňu do Poľska a späť budú znovu premávať. Stane sa tak aj vďaka reakciám verejnosti, keď pasažieri mohli využívať letné spoje z Popradu do Muszyny po dlhých desiatich rokoch. Novinkou nebudú iba súpravy jazdiace budúce leto, ale aj počas najbližšej zimy. Informácie nám definitívne potvrdila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

Vlakové spojenie spod Tatier cez náš okres fungovalo od konca júna do začiatku septembra. Súpravy premávali cez Starú Ľubovňu i Plaveč a to počas sobôt a nedieľ. Smerovali do Muzsyny, odkiaľ sa dá zájsť do Krynice so známymi kúpeľmi a pohodlne aj do historického Krakova. „Sám som viackrát využil tieto vlaky. Boli veľkým impulzom pre cestovný ruch v regióne,“ poznamenal Patrik Pčolka, ktorý sa v minulosti zapájal do aktivít za obnovenie vlakov v regióne.

Znovuobnovenie dopravy počas leta neostalo bez ďalšej odozvy. Železničiari prijali pred pár dňami definitívne rozhodnutie. „Prvú sezónu hodnotíme ako veľmi úspešnú, prekročila naše očakávania. Spojenie využívali Poliaci i Slováci. Čo sa týka cestujúcich z Poľska, tí navštevovali nielen Vysoké Tatry, ale aj Starú Ľubovňu a Ľubovniansky hrad,“ reagoval Tomáš Kováč, hovorca ZSSK, podľa ktorého bolo pre turistov bonusom autobusové spojenie zo železničnej stanice na hrad. To zabezpečovalo Mesto Stará Ľubovňa, vrátane uhrádzania nákladov.

V letnej sezóne jazdili na úseku od nás do Poľska po dva páry vlakov. Celkovo ich bolo vypravených 80, pričom ich vyťaženosť sa pohybovala od 60 do sto percent! „V týchto vlakoch sme prepravili 4 379 cestujúcich,“ upresnil hovorca železničnej spoločnosti.

Práve odozva zo strany verejnosti zohrala úlohu pri pokračovaní spojenia. „Na základe pozitívneho ohlasu a záujmu cestujúcich rozširujeme periódu jazdy tohto spojenia počas víkendov v budúcej letnej sezóne aj o jún a prvý septembrový víkend, teda od 6. júna do 6. septembra 2020,“ potvrdil T. Kováč. Ten nám zároveň potvrdil ďalšiu absolútnu novinku. „ZSSK bude prevádzkovať medzištátne vlaky Poprad-Tatry – Muszyna počas víkendov aj v zimnej sezóne od 28. decembra 2019 do 23. februára 2020.“

Zavedené vlaky slúžia prioritne pre turistov. Vozne sú priestorovo prispôsobené na uloženie bicyklov, alebo lyžiarskej výbavy. Počas víkendov sa vlaky ukazujú aj ako doplnková služba k bežnej doprave.

vlak 2

Čísla a prehľad o doprave

4 379 turistov prepravili v lete

28. decembra až 23. februára 2020 je zimný termín jazdy vlakov

6. júna až 6. septembra 2020 je letný termín jazdy vlakov

Peter Rindoš, foto: autor

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 39 (22. október)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_1/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405