STANISLAV SEKELSKÝ: „Moja sobota je pondelok“

STANISLAV SEKELSKÝ: „Moja sobota je pondelok“
11. augusta 2019 Miriama Sekelská

IMG_2906 (3)Je vyučeným kaderníkom a tomuto povolaniu sa venuje v Starej Ľubovni už trinásť rokov. Najradšej češe spoločenské účesy. Práve kvôli nim sa rozhodol vyučiť za kaderníka.

Nezvyčajná voľba

Už na základnej škole rád vytváral kreatívne diela. Svojej sestre vymýšľal účesy a z času na čas ich aj zrealizoval. Pri uvažovaní kam na strednú školu, sa rozhodoval podľa toho, čo ho bavilo. Voľba padla na odbor kaderníctva. „Musel som trošku nabrať odvahu, aby som sa na to dal. Nebolo bežné, aby sa chalan išiel učiť za kaderníka. Rozhodol som sa až na poslednú chvíľu a v škole som to pre istotu nepovedal. Rodičia neboli proti, ani ma od toho neodhovárali. Dokonca sa moja mama opýtala majsteriek, či berú do odboru aj chalanov.  Odpoveď bola kladná, ale to, že chalana ešte nikdy v tomto odbore nemali, nepovedali. Takže som sa stal vlastne prvým, kto tu študoval za kaderníka. Možno keby začali rozoberať, že sa za kaderníčky vyučili zatiaľ len dievčatá, tak by som sa na to nikdy nedal,“ spomína na svoje rozhodnutie Stanko (ako ho všetci familiárne volajú). Už počas strednej školy chodil strihať a farbiť zákazníkov po domoch. Cez prázdniny si vybavoval brigády v kaderníctvach. Aj týmito krokmi sa dopracoval k tomu, že hneď na druhý deň po ukončení školy nastúpil do novej práce. Takže sa ani nestihol zapísať na úrad práce, čo sa máloktorému absolventovi podarí.

Nenechať sa odradiť

Tým, ktorí o tomto povolaní uvažujú, by odkázal, aby sa nenechali odradiť hneď na začiatku. „Prvá zlá skúsenosť alebo nespokojná zákazníčka, nemôže byť koncom kariéry, ale začiatkom. Na chybách som sa veľa naučil a posunuli ma ďalej. Ak raz urobíš niečo zlé, druhýkrát to už spravíš určite inak,“ prezradil svoje gro úspechu mladý kaderník a i to, že účes sa dá stále zachrániť. Na povolaní kaderníka sa mu najviac páči, že to nie je stereotypná práca. Dennodenne stretáva nových ľudí, tvorí, vymýšľa čosi nové. Na druhej strane uznáva, že práca s ľuďmi je niekedy náročná a večer príde domov fakt vyšťavený, ako sa hovorí s „veľkou hlavou“. „Táto práca tiež vyžaduje flexibilitu a ak si chce človek zarobiť, musí obetovať veľa času. Nestačí mať len osemhodinovú pracovnú dobu. No ak by som sa mal rozhodnúť znovu, vybral by som si túto prácu opäť. Alebo by som určite ostal pri niečom tvorivom,“ zauvažoval Stanko, ktorý kedysi rozmýšľal o práci fotografa. Neodradili ho ani pracovné soboty. Nahradil si ich pondelkom, kedy na rozdiel od väčšiny pracujúcich oddychuje.

Na krátko

Pri práci má rad zlatý stred. „Je dobré, ak zákazník povie aspoň to, čo sa mu nepáči. Trebárs pri účesoch, nevie povedať čo chce, ale vie, čo nechce. A práve toto mi vyhovuje, pretože sa môžem realizovať, ale mám aj nejaké limity,“ povedal šikovný kaderník, ktorý sa za tie roky naučil rozpoznať typ človeka. Štýl účesu volí aj podľa toho, či je človek introvert alebo extrovert. Zmena však nastala mužov. „Donedávna neboli na seba taký náročný. Povedali mi len „na krátko“ a to bolo všetko. Ale doba sa zmenila a už aj muži si vedia povedať, ako chcú mať upravené vlasy alebo bradu. Niekedy dokonca presne podľa obrázka,“ opísal Stanko, ktorý sa občas musí popasovať aj s ťažko uskutočniteľnými požiadavkami. Napr. vlasy roky farbené čiernou farbou sa nedajú zo dňa na deň prefarbiť na blond. Vyžaduje si to proces, ktorý trvá niekedy aj polrok. Spomenul si aj na svadobný účes, keď doň vkladal čierne ozdoby, pretože nevesta si namiesto bielej zvolila čiernu farbu šiat.

Raz do týždňa

Detail, ktorý si všíma už niekoľko rokov je, že ženy si u nás a celkovo na Slovensku umývajú vlasy veľmi často. „V Rakúsku chodia ženy raz za dva týždne do kaderníctva, kde si nechajú umyť vlasy. U nás je to každý druhý deň, no niekedy aj každý deň. Ideál je umyť si vlasy raz, dvakrát do týždňa,“ no ako dodal, čo raz viac ľudia začínajú používať prírodnejšie produkty. Napr. šampóny bez škodlivých parabénov a silikónov. Vraciame sa teda pomaly k prírodnejším produktom, a teda aj zdravším vlasom. Vo všeobecnosti aj farby vlasov sú teraz preferované v prírodných odtieňoch.

Prírodný trend

„Môžeme ho spozorovať aj v štýloch spoločenských účesov. Prevláda v nich ležérnosť. Vracajú sa rôzne folklórne prvky, či už pletienky alebo živé kvety. Takisto sa pri svadobných účesoch už volí skôr jednoduchosť. Napr. navlnené a vzadu zopnuté vlasy,“ opísal prírodný trend Stanko. Podľa neho sa teraz nevesty viac zameriavajú na líčenie ako na účes. Vo farebnej škále u nás ešte stále doznieva sivá farba a sivé odtiene, ale vo všeobecnosti už sivá nie je v móde. Cez leto zase úradujú „crazy“ pestrofarebné farby. „Keď som bol na školení v Taliansku, školiteľ mi povedal, že je momentálne najkrajšie obdobie pre kaderníkov, pretože nie je preferovaný jeden top trend. Kaderník má teda voľnejšiu ruku,“ ozrejmil odborník na vlasy, ktorý inšpiráciu čerpá najmä z Pinterestu a zo školení. Vo svojom odbore sa stále snaží posúvať ďalej. Aktuálne pracuje na tom, aby som sa stal dobrým školiteľom. „Stále sa dá učiť niečo nové, doba ide dopredu, stále sú nové trendy, novinky, stále sa treba zdokonaľovať. To čo som sa naučil doteraz, by som chcel odovzdať ďalej,“ prezradil svoje plány do budúcna jediný kaderník v Starej Ľubovni.

 foto: Mária Badačová


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_1/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405