Toto leto je na hrade Ľubovňa vyhradené ženám

Toto leto je na hrade Ľubovňa vyhradené ženám
22. júna 2019 Redakcia ĽN

DSC_1450

Na hrade Ľubovňa sa v minulých dňoch naplno rozbehla sezóna. Pozvaním pre turistov na toto leto je aj výstava La femme fatale hradu Ľubovňa. Ide o novinku, pretože je venovaná výlučne ženám. Doteraz sa totiž pozornosť venovala najmä šľachticom, panovníkom i kastelánom, teda mužom. 

Už prvé júnové dni naznačili, že o Ľubovniansky hrad bude aj v tejto sezóne obrovský záujem. Po chladných májových dňoch k tomu prispelo konečne aj krajšie počasie. Návštevníci si tak môžu v pokoji užiť originálnu výstavu. „Už pred pár rokmi som nášmu riaditeľovi Daliborovi Mikulíkovi hovorila, aby sme tu nemali len chlapov, ale konečne aj ženy. Povedal, že príde čas, no a vidíte, prišiel,“ usmievala sa Františka Marcinová (na fotografii), autorka výstavy z Ľubovnianskeho múzea.

DSC_1448Na hrade si spomenuli na ženy všetkých historických období. V dejinách ich bolo množstvo. „Už prvá písomná zmienka súvisí so ženou. Manželka Omodeja Abu napísala v roku 1311 listinu, kde prvýkrát spomína náš hrad,“ poznamenala F. Marcinová. Dodala, že pri výstave nezabudli ani na súčasníčky. „Od založenia Ľubovnianskeho múzea v roku 1956 u nás pracovalo 115 žien. Vždy boli v pozícii ekonómky, upratovačky a dokumentátorky.“ 
V miestnosti, kde je výstava uložená, cítiť osobitú atmosféru. Nachádzajú sa v nej štyri inštalované komnaty, každá je zariadená inak. „Máme tu detskú izbu, ďalej izbu barokovej slečny, ktorá sa chystá na výdaj. Treťou je spoločenská miestnosť rodiny Raiszovcov a štvrtá je izba sestier Zamoyských, ktoré dožili vo Vyšných Ružbachoch,“ konkretizovala F. Marcinová. Pri výstave funguje aj interaktívny kútik, v ktorom si môžu návštevníci vyskúšať prácu múzejníčok s inšpiratívnymi nápadmi. Pri dobovo vyobrazených dámach je osadené aj historické kreslo, do ktorého si môžete sadnúť a vyhotoviť si fotografiu na pamiatku.
Ženy budú dominovať aj počas hradných slávností v posledný júlový víkend. Napr. minulý rok ich sledovalo vyše osemtisíc ľudí. Tentoraz pôjde o historickú rekonštrukciu, keď sa na hrade stretnú uhorská kráľovná Mária a poľská kráľovná Hedviga.

DSC_1455

Parfum hradu Ľubovňa
Každá výstava by mala čo najviac napĺňať aj ľudské zmysly. Výnimkou nie je ani La femme fatale hradu Ľubovňa, kde zacítite viaceré lákavé vône parfumov. „Celkovo tu máme päť rôznych vzoriek vôní s vlastným farebným kamienkom. Kamienok z vône, ktorá sa páči najviac vhadzujú návštevníci do jednej nádoby. Najpočetnejšia farba sa stane víťaznou a z tejto vône vzíde aj parfum hradu Ľubovňa,“ vysvetlila F. Marcinová. Hlasovať vhodením kamienka sa dá do konca júla. Autorom namixovaných parfémov je študent a chemik cirkevného gymnázia Adam Sikorjak.

DSC_1463

Petra Líšková z ĽM ukazuje flakón s voňavkou.

Text a foto: Peter Rindoš

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 23 (11. jún 2019)

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_1/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405