Turisti nelenili ani počas pandémie

Turisti nelenili ani počas pandémie
24. mája 2020 Redakcia ĽN

Čarna hura 2

Hromadné akcie zrušili, jednotlivci však nezaháľali. Turistom zo Starej Ľubovne a okolia ostalo v ostatných týždňoch pandémie koronavírusu hlavne viac času na vlastné nápady. Za športom do prírody sa vyberali väčšinou individuálne. Viac nám porozprával predseda ich Klubu Pavel Mrug.

Klub slovenských turistov v Starej Ľubovni plánuje svoj kalendár podujatí vždy s predstihom. Tento rok si jeho členovia museli odoprieť viacero podujatí. „Nariadenia hygienikov sme počúvali zodpovedne, takže sme sa im prispôsobili. Čo nás najviac mrzí, museli sme zrušiť tradičné otvorenie cyklosezóny v retro štýle. Mal to byť už desiaty ročník, mali sme naň pozvaných množstvo cezpoľných z iných kútov Slovenska i z Poľska,“ rozhovoril sa Pavel Mrug, podľa ktorého podujatie prekladať nebudú a zorganizujú ho budúci rok.

Tipy v okolí

Vysedávať doma je pre turistu takmer nepredstaviteľná vec. Za športovaním do prírody preto chodila väčšina z nich individuálne. „Sám som navštívil miesta, z ktorých som ostal prekvapený. Veľa času som trávil v Levočských vrchoch, z vrcholov Simini, Čierna hora, Kuligura – všetko nad 1 200 metrov nad morom sú skvostné výhľady,“ spomenul neďaleké vrcholy, ku ktorým sa dostanete napríklad v smere od Jakubian.

Ďalší tip, kde sa to až tak nehemží turistami, sú neďaleké skalky pred obcou Kamenica. „Už som tam bol, ale veľmi dávno. Musím povedať, že je tam nádherné prostredie. Označené trasy a miesta s popisom skál, do jednej z nich vytesaný obrovský golem – Spiaci Mních. Z vrchu vidieť na Pieniny i Levočské vrchy,“ opísal P. Mrug, ktorého zaujala aj ďalšia lokalita pri obci Krásna Lúka, v susednom Sabinovskom okrese. „Je to výborné miesto pre pešiu túru, oddýchnuť si môžete v altánku, nájdete tam aj ohnisko. Na vrchole sa vypína obrovský kríž s Ježišom, je tam aj socha Panny Márie, takisto si môžete vystúpiť na skalu so slovenskou vlajkou. Je odtiaľ výhľad na Pieniny, Ľubovniansku vrchovinu, vidieť i Ľubovniansky hrad.“

Naspäť s plnými vrecami

Popri spoznávaní a užívaní si nových miest turisti nezaháľali ani pri ochrane prírody. „Naši členovia sa viackrát vybrali zbierať odpad. Napríklad z trasy Stará Ľubovňa – Kotník sa neraz vracali s plnými vrecami,“ podotkol P. Mrug, podľa ktorého sa už v klube tešia, kedy si budú môcť spoločne vymeniť vlastné zážitky a nadobudnúť nové obzory.

Čistenie 1

Peter Rindoš, foto: KST SL

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 18 (12. máj 2020)

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_1/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405