Za rok vyzbierali tonu oleja

Za rok vyzbierali tonu oleja
5. júna 2016 Mário Veverka

Rozšírenie hlodavcov v kanáloch, znečistenie tisícok litrov vody či upchatie prípojok na verejnú kanalizáciu – to všetko môže spôsobiť vyliatie jedlého oleja do výleviek či toaliet. A pritom to tak vôbec netreba robiť.

Stačí ho len nechať vychladnúť, scediť cez sitko, zliať do fľaše, a tú, dobre uzavretú, vhodiť do špeciálneho kontajnera. Od mája 2015 môžu takto postupovať aj Staroľubovňania. Presne pred rokom totiž najzelenšia mestská eseročka zaviedla zber prepálených jedlých olejov. A výsledok? „Táto služba sa ujala nad naše očakávania. Podarilo sa nám už vyzbierať jednu tonu, pričom obyvateľom z toho prisudzujem 30 – 40 percent. Zvyšok ide na konto reštauračných zariadení,“ uviedol konateľ a výkonný riaditeľ EKOS, s.r.o. Juraj Špes.

oleje_01Do špeciálnych nádob s dvojitým dnom vhadzujú ľudia olej buď v pôvodných fľašiach alebo od minerálnej vody. Iný odpad sa tam, podľa J. Špesa, zatiaľ nenachádzal. Ani motorový olej.

Ako dodal, množstvo fliaš, ktoré zo zberných nádob vyberajú raz za mesiac, by ale v krátkej dobe malo narásť. K dvom kontajnerom (na Letnej ul. a sídlisku Východ), totiž nedávno pribudli ďalšie – pri plavárni a SOŠ Technickej. „Tie sú síce primárne určené na gastroodpad z kuchýň, no rozhodli sme sa, že do nich umožníme aj vkladanie fliaš s jedlými olejmi. A tak sme počet stanovíšť rozšírili na štyri,“ podotkol na margo nových okrových kontajnerov, ktoré, mimochodom, umiestnili ako prví na Slovensku, J. Špes. Keďže však, ako podotkol, podľa zákona o odpadoch, musí takýto zber zaviesť postupne každá samospráva, EKOS plánuje expanziu aj za hranice mesta. Predbežný termín je zatiaľ určený na budúci rok. „V tomto by sme chceli získať povolenie, aby sme zber mohli robiť i v okrese. Oslovila nás už obec Chmeľnica, ktorá o tom veľmi vážne uvažuje,“ dodal J. Špes.
Mimochodom, stovky litrov oleja nekončia EKOS-u na sklade. Putujú totiž na zhodnotenie, kde z nich vyrobia hodnotné biopalivá.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/a/c/aca2cee3-477f-4c2b-8b71-c859b1129322/lms.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405