Adam Sikorjak (23) ukončil štúdium na Oxforde s vyznamenaním. Mladý muž s mimoriadnym nadaním teraz stojí pred ďalšími výzvami.
Výnimočné nadanie študenta predurčilo nielen na vysokoškolské štúdium na jednej z najprestížnejších univerzít sveta, svojou húževnatosťou dokonca dokázal, že si zaslúži byť medzi študentskou elitou - štúdium ukončil s vyznamenaním! A neostalo iba pri tom, nadaného Slováka si vybrala vedkyňa svetových parametrov do svojho tímu. Čaká ho tak 3,5-ročná cesta k dosiahnutiu prestížneho doktorátu z Oxfordu.
NÁROČNÝ ŠTÁTNICOVÝ ROČNÍK
Prevzatie vysokoškolského diplomu je vždy veľkým zadosťučinením pre každého študenta. Adam Sikorjak si tiež užil výnimočnú, 10-hodinovú ceremóniu v Oxforde s prevahou latinského prejavu, kde sa vraj cítil ako vo filme Harry Potter.
A trochu rozprávková je aj cesta študenta z malej krajiny, ktorý mal pred sebou jasný cieľ, aj keď, ako pripomenul, nebolo to vždy ľahké. „Najnáročnejší bol asi prechod z prvého do druhého ročníka, kedy sa z covidového režimu prešlo na klasický. Bol to zrazu veľký šok stretávať spolužiakov osobne, chodiť na prednášky do miestností s 200 študentmi a nerobiť všetko online. Záverečné štátnice v treťom ročníku boli tiež náročné, keďže som mal sedem skúšok z celého 3-ročného učiva počas deviatich dní,“ odpovedal mladý muž na otázku, ktoré obdobie ho najviac potrápilo, ale jedným dychom dodal, že s podporou najbližšej rodiny a priateľov sa to dalo zvládnuť. Ako doplnil jediný Slovák v ročníku, záverečný štvrtý ročník si už viac „užíval“, veľa času totiž trávil výskumom v špičkových laboratóriách (čo je jeho srdcovou záležitosťou) a nemusel sa obávať žiadnych ďalších skúšok. Obhajoba diplomovej práce už len dala bodku za náročným štúdiom.
HRDÝ NA SVOJ KRAJ
Počas štyroch rokov si Adam našiel viaceré spriaznené duše, a to aj na pôde univerzity v Oxforde. „Asi najlepším priateľom sa stal môj profesor a tútor Richard Compton, s ktorým sa stále stretávam približne každé dva týždne a rozprávam mu o nádhernom kraji, odkiaľ pochádzam. Slovensko si tak zamiloval, že ma dokonca uprosil, aby som ho tu vzal a v septembri sme navštívili Starú Ľubovňu. Samozrejme, Ľubovniansky hrad, kde som viac ako štyri roky brigádoval, splav Dunajca v Červenom Kláštore či Lomnický štít,“ prezradil náš rodák. Jeho britskému priateľovi (ktorý je, mimochodom, už na dôchodku), chutilo vraj naše pivo i miestne špeciality. Slovensko ho teda nesklamalo a už budúci rok majú priatelia naplánovaný ďalší výlet a návštevu Starej Ľubovne.
ÚČASTNÝ SVETOVÉHO VÝSKUMU
Adam Sikorjak už počas štúdia upozornil vedecké kapacity na svoje nadanie. Britská kráľovská chemická spoločnosť mu dokonca udelila štipendium na výnimočnú stáž (získajú ju len štyria študenti z každej univerzity), vďaka ktorému počas jedných prázdnin pracoval na univerzite v Bristole na syntéze molekúl, ktoré by sa v budúcnosti mohli využívať na rýchlu detekciu chorôb ako HIV alebo rakovina.
A vo svojej ceste rozhodne nespomaľuje, práve naopak, po malom vydýchnutí vhupol do ďalšieho náročného doktorandského štúdia, a to v tíme svetovo uznávanej vedkyne Véronique Gouverneur. Čo je síce znamenité, ale v praxi to znamená - pracovný deň od 5.00 h do okolo 20-tej hodiny večer. „Zahŕňa to aj víkendy, čo znamená málo voľného času,“ načrtol aktuálne doktorand svoju najbližšiu budúcnosť, na ktorú sa ale vraj teší a verí, že si o pár rokov užije ďalšiu ceremóniu a lá Harry Potter v Oxforde.
STAVAL NA ZÁKLADOCH GYMNÁZIA
Na Adama je okrem rodiny hrdá aj jeho alma mater - Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša, dnes Spojená škola v Starej Ľubovni na Štúrovej ulici. „Za väčšinu vedomostí, vďaka ktorým som sa na Oxford dostal, vďačím cirkevnému gymnáziu. Nebyť bilingválneho štúdia, tak by som si prihlášky na vysoké školy do Anglicka nikdy nedával. To množstvo hodín angličtiny ma 100 %-ne pripravilo na vysokú školu a s jazykom som nemal žiaden problém. Taktiež som mal veľmi dobré základy chémie, hlavne vďaka pani Hurtošovej a Fábovej, ktoré ma pripravovali na olympiády a podporovali pri stážach, ktoré som počas strednej školy absolvoval. Avšak, za čo najviac vďačím škole a všetkým pedagógom, je to, že zo mňa spravili celistvého človeka, ktorý vie rozlíšiť dobro od zla a vie si vážiť najdôležitejšie hodnoty v živote,“ dopovedal skromne húževnatý absolvent, ktorý fandí každému, kto skúsi štúdium v zahraničí. Ako sám priznal, svoje rozhodnutie nikdy neoľutoval. A aj keď ho teraz čaká veľmi náročná študijná etapa, verí, že už počas nej sa bude rysovať jeho pracovná budúcnosť.
RODINA JE VĎAČNÁ MNOHÝM
Náročné štúdium v cudzej krajine v odlúčení od rodiny, priateľov, to všetko musel Adam podstúpiť. Blízki a známi sú však naňho dnes veľmi hrdí, obdivujú ho a tešia sa z jeho veľkých úspechov. „Celé obdobie tých štyroch rokov bolo náročné pre Adama aj pre celú rodinu, tiež pre jeho krstniatko Ninku. Vianoce bez neho boli ťažké...,“ spomína Anna Sikorjaková. Našťastie, moderné technológie dnes umožňujú blízky kontakt, aj keď niet nad osobné stretnutia. „Navštevovali sme ho, ak sa dalo, posielali mu balíky...,“ prezradila Adamova mama i to, že náročné štúdium si vyžadovalo veľa úsilia. „Boli to ťažké roky, aj zháňanie financií, ale ďakujeme všetkým, ktorí pomohli,“ dodá mama, hrdá na svojho najmladšieho syna, ktorému sa rysuje budúcnosť vo svetovom výskume ako jednému z mála Slovákov. „Ďakujem všetkým, ktorí pri ňom stáli a podporovali ho akýmkoľvek spôsobom.“
Foto: archív A.D., www.pixabay.com
(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 38 - 39, 18. december 2024).
Comments