top of page
Alena Dudláková

Do Ľubovnianskej knižnice zavítala obľúbená etnologička Katarína Nádaská

Kedy vznikla prvá vianočná pohľadnica? Kde sa začali vyrábať prvé salónky a kde adventné vence? Na tieto a ďalšie otázky dostali odpoveď návštevníci Ľubovnianskej knižnice v prvý decembrový týždeň.

Knižnicu v Starej Ľubovni navštívila jedna z najpopulárnejších etnologičiek a historičiek na Slovensku Katarína Nádaská. Prednášky, ktoré pripravila, boli lákadlom nielen pre žiakov s učiteľkami, ale aj pre mnohých obyvateľov mesta.


POHĽAD DO HISTÓRIE

„Keďže žijeme v uponáhľanej dobe a celý rok zažívame veľa stresu, chceli sme našim návštevníkom dopriať v predvianočnom období chvíľu príjemného oddychu v knižnici a pomaly sa naladiť na prichádzajúci magický čas. Keďže Katarína Nádaská dokáže o živote našich predkov rozprávať tak, že človek nechce, aby jej rozprávanie malo koniec, rozhodnutie bolo jednoznačné. Tiež si myslíme, že je dôležité ľuďom pripomínať hodnoty a kvality nehmotného kultúrneho dedičstva,“ povedala Lucia Knapová z Ľubovnianskej knižnice.

Katarína Nádaská si pre návštevníkov knižnice pripravila hneď dve prednášky. Počas prvej študentom priblížila zvyky a mágiu, ktoré sa v minulosti praktizovali počas tzv. stridžích dní a na druhej rozprávala o zimnom obradovom zvykosloví v minulosti. Večernú prednášku tu doplnili o besedu s ňou, ktorú moderoval Lukáš Marhefka. Počas nej hosťka objasnila pojmy etnológia, etnografia a kultúrna antropológia, taktiež prezradila, ako prebieha etnologický výskum.

Starší návštevníci si počas druhej prednášky pripomenuli zvyky v predvianočnom období a mnohí sa dozvedeli rôzne zaujímavé informácie, napríklad to, že prvé salónky sa začali vyrábať v Maďarsku, prvá vianočná pohľadnica vznikla v Anglicku v roku 1843, prvý moderný adventný veniec bol vyrobený v Nemecku na začiatku 19. storočia. „Dozvedeli sme sa aj o vzniku a histórii adventného kalendára, pričom pani Nádaská návštevníkom s úsmevom prezradila, že najviac ju v poslednom období pobavil adventný kalendár známej kozmetickej firmy, v ktorom sa neskrývali čokoládové dobroty, ale kozmetické výrobky ako rúž, parfém, krém...,“ s úsmevom podotkla Lucia Knapová.


 

OBROVSKÝ ZÁUJEM

O túto prednášku zaregistrovali v knižnici ohromný záujem verejnosti. Oboch podujatí sa zúčastnilo viac ako 100 ľudí. Interes prejavili nielen ľudia zo Starej Ľubovne, ale aj zo vzdialeného okolia, napríklad Veľkého Lipníka, Haligoviec či Spišskej Starej Vsi. Nečudo, že v knižnici museli rýchlo zháňať ďalšie stoličky na sedenie, keďže ich mali málo. Katarína Nádaská tak v Starej Ľubovni strávila príjemný deň a poznamenala, že približne o dva roky by sa tu rada vrátila.


LITERÁRNA OBÝVAČKA

Prednášky realizovali v Ľubovnianskej knižnici v rámci celoročného projektu Literárna obývačka. Vďaka tomuto projektu pripravili v závere roka aj akciu Vianočné radosti. Do knižnice zavítali žiaci základných mestských škôl a dozvedeli sa čo - to o histórii výroby vianočných oblátok a zdobení medovníkov. „V projekte by sme chceli pokračovať aj v budúcom roku a rovnako doň plánujeme opäť zaradiť nejakú etnologickú tému - tentokrát niekedy na jar,“ uzavrela L. Knapová a zdôraznila, že podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.


Alena Dudláková, foto: ĽK

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 38 - 39, 18. december 2024).

Comments


bottom of page