Stará Ľubovňa žila v ostatných dňoch výnimočnou udalosťou. Hrad a skanzen v Starej Ľubovni obsadil filmový štáb a šancu zahrať si vo vianočnej rozprávke Čarovné jablko, dostali aj našinci.

Ako to celé vzniklo a prečo sa ocitlo v hľadáčiku filmárov naše mesto, nám prezradil Štefan Dlugolinský - rodák zo Starej Ľubovne žijúci v Bratislave, režisér, scenárista, žurnalista, ktorý pôsobil na pôde Československej i Slovenskej televízie.
NÁPAD Z LIETADLA SA ODLOŽIL PRE PANDÉMIU
„Celému procesu predchádzal jeden let do Azerbajdžanu v roku 2013. Spolu s Patrikom Paššom sme sa vybrali na Medzinárodný filmový festival do Baku a cestou debatovali o možnosti výroby rozprávky s koprodukčným partnerom z ďalekého Azerbajdžanu. Pamätníci si určite spomínajú na filmovú rozprávku Alibaba a 40 zbojníkov z prostredia moslimského sveta. Už pred cestou hľadali v spoločnosti prof. Patrika Pašša rôzne prieniky medzi dvomi kultúrami. Vznikol aj rozšírený námet, ale nakoniec od projektu partneri z Baku upustili. Cesta späť na Slovensko bola aj o možnosti realizácie rozprávky na hrade Ľubovňa,“ prezradil Staroľubovňan, ako sa producentovi Paššovi jeho návrh pre výrobu rozprávky zapáčil, a preto v tvorivej dielni Trigon Production sa návrhom začali vážne zaoberať. Vznikol aj filmový scenár, žiaľ, do procesu vstúpila pandémia a projekt bol odložený do „šuflíka“ pre budúcu realizáciu.

Stretnutie na balkóne paláca Ľubomirskich odštartovalo nakrúcanie rozprávky. Zľava: Dalibor Mikulik, Margaréta Cvečková, producent Patrik Pašš a Štefan Dlugolinský.
TROJGENERAČNÝ VZŤAH TROCH ŽIEN
Rozprávka Čarovné jablko sa objavila na začiatku roka 2024 ako rýchly projekt, hľadajúci vhodné filmárske zázemie. Producent Pašš ani po dlhých rokoch na hrad Ľubovňa nezabudoval a myšlienku realizácie rozprávky v čarovnom kúte severného Spiša nanovo oprášil. Po obhliadkach priestorov úzkym realizačným štábom, rozhodnutie jednoznačne padlo na lokácie v Starej Ľubovni pre originálny príbeh, ktorého autorkami sú Katarína Moláková a Vanda Feriancová. „Autorky sa rozhodli rozprávkový príbeh postaviť na trojgerenačnom vzťahu žien, babky, matky a dcéry. Boj dobra a zla je príbehovo rozložený do patričného napätia medzi kladnými a negatívnymi ženskými postavami. Dej sa rozvíja postupne, a tak isto aj láska medzi mladým mužom a ženou. V rozprávke je divák vedený dejovou líniou, ktorej vyvrcholením bude šťastný koniec,“ zhrnul Š. Dlugolinský.
Ako dodal, v posledných rokoch vzniklo viacero diel pre deti a mládež, ktoré dosť často prestali dávať dôraz na šťastný koniec dvoch blízkych duší v podobe svadby a pred samotným kráľom.
HVIEZDNE HERECKÉ OBSADENIE
Režisér Jakub Machala z Brna do rozprávky obsadil slovenských a českých hercov, pretože na rozprávke participujú s Trigon Production aj dvaja koprodukční partneri - Slovenská a Česká televízia. A tak je medzinárodné herecké obsadenie prirodzenou súčasťou projektu. V príbehu sa postupne budú objavovať známi herci. V hlavných postavách sa predstaví mladá slovenská herečka Viktória Jurištová v postave Hanička.
Pre zaujímavosť, babička Viktórie pochádzala zo starej meštianskej ľubovnianskej rodiny Kolodzej, ktorej potomkovia ešte stále žijú v meste pod hradom. V ďalších rolách sa predstavia český herec Adam Joura v postave princa Alberta a postavu kráľa stvárnil Martin Mňahončák. Vo výbornom hereckom obsadení diváci uvidia Kristínu Turjanovú, Dávida Hartla, českú herečku Leonu Skleničkovú, Zuzanu Kanócz, Annu Javorkovú, Františka Kovára, Ľudmilu Swanovú a viaceré epizódne postavy, medzi ktorými nebude chýbať ani Norbert Frank či desiatky komparzistov zo Starej Ľubovne a okolia. Najviac komparzistov, ktorí prešli výberom, boli bývalí i dnešní študenti Základnej umeleckej školy Jána Melkoviča.
POCHVALA PRE STARÚ ĽUBOVŇU
„Filmári a herci sa v Starej Ľubovni cítili výborne aj vďaka ochotným pracovníkom na hrade Ľubovňa pod vedením riaditeľa Ľubovnianskeho múzea Dalibora Mikulíka. Pomocnú ruku podalo aj samotné mesto s primátorom Ľubošom Tomkom a v zastúpení vedúcej kultúry Evy Kollárovej. Herci a herečky si pochvaľovali nielen atmosféru na nakrúcaní, ale aj ubytovanie, ktoré mali zabezpečené v zariadeniach v Starej Ľubovni a v Hniezdnom,“ tlmočil pochvalu Štefan Dlugolinský. Všetkých vraj očaril nádherný kraj a najmä ochotne participujúci ľudia zo Starej Ľubovne a okolia. A k spokojnosti všetkých automaticky museli pribudnúť aj stravovacie možnosti. Filmári, a nebolo ich málo, sa stravovali v miestnych reštauráciách. „Pre filmárov je vždy a všade dôležité zázemie, a to sa našlo. V tomto smere a za ostatné roky mesto výrazne pokročilo a dnes už môže pokojne privítať aj náročné hollywoodske hviezdy, ktorým by určite vyhovovali aj nádherné apartmány prepojené s históriou na historickom námestí,“ zdôraznil znalec filmovej tvorby a ako veľký lokalpatriot pridal poklonu miestnym, „po skončení filmovania som bol hrdý na moje rodné mesto. Srdečne ďakujem všetkým, ktorí priložili ruku k dielu. Boli ste TOP! Ďakujem.“
Režisér Jakub Machala: Máte to tu ako z Holllywodu
Na natáčaní novej rozprávky sa podieľalo okolo sto ľudí denne. Používali sa aj rôzne triky. Filmári točili aj na hrade Beckov, Červenom Kameni a vo Východnej. Veľkú poklonu našim historickým skvostom zložil aj režisér Jakub Machala: „Vybrali sme si to preto, že to vyzerá, akoby ste si to postavili v Hollywoode - je tu skanzen a zároveň vidno hrad - prosto vyzerá to filmovo.“ Mladý režisér tak verí, že romantická rozprávka, ktorá v sebe skrýva klasické filmové remeslo, ako i krásny štedrovečerný príbeh, bude tak mať pre Staroľubovňanov osobitý nádych.
VIDEO

O produkčnej spoločnosti Trigon Production
Filmovú rozprávku produkuje spoločnosť Trigon Production, ktorú v roku 1996 založil filmový producent, strihač a pedagóg prof. Patrik Pašš. Zakladateľ spoločnosti pôsobil desaťročia v Slovenskej televízii, kde patril k absolútnej špičke. Bol žiadaný na spoluprácu pri tvorbe projektov dnes patriacich do Zlatého fondu slovenskej televíznej a filmovej tvorby. Po jeho osamostatnení postupne vznikali pod jeho vedením kvalitné hrané, dokumentárne a televízne projekty. V súčasnosti spoločnosť zabezpečuje scenáristický, dramaturgický, grafický a najmä produkčný servis. Televíznym a filmovým tvorcom pomáha v rôznej realizačnej fáze. Je vybavená štyrmi strižňami, dvomi zvukovými pracoviskami a kameramanskou technikou, ktorá klientom zabezpečuje komfort pri realizácii vlastných projektov. Trigon Production prof. Patrika Pašša spolupracuje s významnými producentskými spoločnosťami akými sú STVR, TV Markíza, TV JOJ na Slovensku a v Čechách s ČT, Luckyman Films, Dawson Production. Spolupracuje s Apple Film Production v Poľsku, Gebrueder Beetz v Nemecku, Lenfilmom v Rusku a ďalšími. Spolupracuje tiež s významnými slovenskými, českými a európskymi filmovými tvorcami. Medzi vynikajúce televízne a filmové produkty, ktoré vzišli z ich dielne patrí celá séria úspešných dokumentov, akými boli GEN.sk, Zlatá lýra, Zbohom súdruhovia, Kto spí pod orlicou a dvoma levmi, Maratón, Slovenskí archeológovia a ďalšie. Tak isto to bola spolupráca s režisérom Matejom Mináčom na troch a vo svete vysoko ocenených dokumentoch - Všetci moji blízki, Sila ľudskosti - Nicholas Winton a Nickyho rodina. Z dramatickej tvorby spomenieme úspešný i ocenený seriál Kriminálka Staré Mesto, rozprávku Čertovské pero, romantickú psychologickú drámu Agáva, Krok do tmy, Nebo, peklo, zem, Dočkáme sa Ježiška a ďalšie.
Azda najväčšia vďaka za ochotu pracovne navštíviť náš kraj začiatkom roka a neskôr realizovať peknú rozprávku patrí producentovi filmu prof. Patrikovi Paššovi. Rozprávku Čarovné jablko si budete môcť pozrieť 24. decembra 2024 o 20.00 h na RTV a 26. decembra na ČT1.
Štefan Dlugolinský, foto: autor






Pozn.: Materiál bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 27, 17. júl 2024.
Comments