Nebyť pandémie, celé mesiace by zrejme brázdil vrcholy zasnežených hôr po Európe. Bývalý zjazdár Igor Fabian (35) pochádzajúci zo Starej Ľubovne sa venuje extrémnej disciplíne freeride. Ide o lyžovanie vo voľnom teréne, kde sa jazdí po skalných profiloch a skáče do útesov. V hre je teda poriadna dávka rizika.
Športovec hovorí, že bez pádov sa zlepšovať nedá
VIDEO
Igor mal vybudované športové zázemie už odmalička. Veď trénerom je jeho otec, rovnako aj brat, ktorý v minulosti pôsobil v tíme momentálne najlepšej lyžiarky sveta Petry Vlhovej. „Bol som zjazdovým lyžiarom až do nejakých 17 rokov. Pred vstupom do mužskej kategórie som skončil a išiel si vlastnou cestou,“ rozhovoril sa nadšenec lyžovania v horách.
EXTRÉMNY ŠPORT S DÁVKOU RIZIKA
Freeriderov poznajú nezaujatí diváci napríklad z rôznych extrémnych videí. Už len pri pohľade sa mnohým zatajuje dych. „Freeride je extrémny šport a nesie so sebou väčšiu dávku rizika, než ostatné športy. Je to o hľadaní vlastných možností. Zlepšovať sa bez pádov je asi nemožné,“ priblížil Igor a pokračoval v charakteristike odvetvia. „V podstate ide o lyžovanie vo voľnom teréne, mimo zjazdoviek. Jazdí sa na skalných profiloch, skáču sa útesy. Lyže sa od klasických odlišujú šírkou, aby lepšie plávali v hlbšom snehu. Jazdec by mal rozumieť najmä pohybu v horách.“
Extrémnemu odvetviu sa Igor začal venovať pred rokmi. „Na začiatku to bolo také kostrbaté, ešte som nemal ani tú správnu výbavu. Postupne som sa do toho dostával viac. Keď som pracoval šesť a pol roka v Londýne, pravidelne som chodieval domov, aby som si zajazdil. Momentálne sa to už snažím robiť súťažne.“
ADRENALÍN, NA KTOROM JE FREERIDER ZÁVISLÝ
Na Slovensku sa venuje freeridu pomerne dosť ľudí, iba málo z nich však tento šport vykonáva na súťažnej úrovni. „Dokopy je to možno päť chlapcov. Freeride je však rýchlo sa vyvíjajúci šport, kedy posúvate svoje hranice v horách. Prináša adrenalín, na ktorom vie byť človek závislý. Treba však objektívne zhodnocovať nebezpečenstvo.“
Nebyť situácie okolo covid-19, Igor by v súčasnosti jazdil v kvalifikačných pretekoch po Európe. Takto len trénuje, a to najmä v Tatrách, kde momentálne žije. „Dva roky dozadu som sa prihlásil do seriálu kvalifikačných pretekov, z ktorého sa najlepší dostanú na preteky celosvetovej súťaže. Je tam aj najzdatnejší slovenský jazdec Ján Tajboš, s ktorým spolupracujem. Žiaľ, preteky začali postupne rušiť a podobne je to aj túto sezónu, hoci všetkým jazdcom nejaké body pripísali. Snažím sa preto aspoň trénovať.“
DO TERÉNU MUSÍ S LAVÍNOVOU VÝBAVOU
Samotné súťaže freeriderov majú mnohé špecifiká. Povinnou výbavou každého z jazdcov je chránič na chrbát, takzvaná korytnačka či lezecká sedačka v prípade potrebnej evakuácie vrtuľníkom. Pre jazdca je potrebná aj lavínová výbava, samozrejme, potrebuje aj lavínový kurz. „Deň pred súťažou si každý z pretekárov pozrie svoju trať ďalekohľadom a môže si vybrať vlastnú lajnu. V deň súťaže vás vyvezú hore, kde treba ešte asi hodinu šliapať. Rozhodcovia vás na trati hodnotia sledovaním cez ďalekohľad, pričom hodnotia napríklad plynulosť jazdy, techniku, skoky,“ opísal okolnosti pretekov Igor, ktorý nedávno prešiel poriadnym extrémom na známom tatranskom vodopáde Skok. „Mám radosť z každej novej veci. Ak človek prekoná vlastné výzvy, posúva ho to vpred. Rýchlosť je mojím najlepším priateľom, paradoxne vtedy si viem najlepšie kontrolovať svet lyží, aj keď jazdím popri skalách, je to pre mňa pôžitok,“ uzavrel rozprávanie Igor Fabian.
Peter Rindoš, foto: archív IF
Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 11 (24. marec 2021)
Comments