Rané detstvo strávil v rodnej Starej Ľubovni, v siedmich rokoch odletel za novým životom do ďalekej Ameriky. Rado Murdza (39) je dnes úspešný muž a najmä uznávaný špecialista v automobilovom priemysle.
Aj keď sú to už desaťročia, kedy Rado odišiel za oceán, do svojho rodiska sa neustále a s pravidelnosťou vracia. Do Starej Ľubovne prišiel aj počas tohtoročného leta. „Je tu veľmi krásne, máme pekný hrad a nádhernú prírodu. A väčšinou je tu aj pekné počasie. Cítim sa tu ako doma,“ povedal pri našom stretnutí na sklonku leta.
SVOJU PRÁCU MILUJE
Američan so slovenskou krvou pracuje pre General Motors pri Detroite, teda v meste, ktoré je baštou svetového automobilového priemyslu. Korporácia si ho vyhliadla ešte ako študenta vysokej školy. Rado Murdza je vyhľadávaným špecialistom, pracuje ako dizajnér modelov áut. Tie tvaruje a vyhotovuje z plastelíny, všetko vlastnými rukami. „Ako podklady dostávam kresby od kolegov a následne vyrábam model s množstvom detailov a v správnom tvare tak, aby vyzeral reálne, v skutočnej veľkosti. Modely sa menia približne každé dva roky, kedy majú to isté telo, no upravujú sa niektoré prvky, podľa toho, čo chce továreň zmeniť. Slúžia na to, aby priniesli reálnu predstavu vzhľadu,“ opísal svoju prácu, pri ktorej je potrebné aj nadanie. „Robím ju od roku 2010. Priznám sa, že milujem pracovať rukami. Okrem toho vyučujem aj na vysokej škole, kde má naša firma akési partnerstvo. Študentov s nadaním sa snažím zaúčať tak, aby vedeli nájsť uplatnenie v automobilkách, v oblasti dizajnu.“
V KOMUNITE SO SLOVÁKMI
Rado sa do Spojených štátov presťahoval zo Starej Ľubovne, keď bol ešte dieťaťom. „Rodičia odišli o čosi skôr, doma sme žili nejakú dobu s babkou. Potom si po nás prišla mama, ja som mal v tom čase sedem rokov. V Amerike sme žili najprv v Georgii, potom sme sa presťahovali na Floridu. Tam som bol až do odchodu na vysokú školu. Teraz žijem pri Detroite.“
O Detroite sa po veľkej kríze hovorilo ako o meste duchov. Mesto bolo vyľudnené a obrovské továrne opustené. „Keď som tu prišiel v roku 2010, bolo tu prázdno a ticho. Teraz to tam však znova poriadne žije. Bývam odtiaľ asi 20 minút autom, a to na mieste, kde je ticho a pokoj. Rodičia žijú ďalej na Floride, letecky je to odo mňa asi dve a pol hodiny. Rád však jazdím, preto sa za nimi vyberiem z času na čas autom, trvá to asi 15 hodín.“
V Amerike trávi Rado čas aj v komunite Slovákov. „V blízkosti máme slovenský kostol, takže je to veľmi fajn. Tam sa stretávam so Slovákmi. Väčšinou sú trochu starší, ale máme vždy o čom hovoriť.“
NÁVRAT DO EURÓPY NEVYLUČUJE
Vzdialenosť i pracovné povinnosti dovolia Radovi cestu do Európy približne raz do roka. Vo svojom rodisku v Starej Ľubovni si strávený čas pochopiteľne užíva. „Snažím sa prísť tak často, ako sa dá. Dole v meste, pri Jakubianke mám stále babku, tiež niekoľkých strýkov i ďalšiu rodinu. Pri Slovákoch sme žili aj na Floride, tu je to však iné, fajn. A hoci sa mi po slovensky trochu ťažšie rozpráva, zvládam to,“ pousmial sa v tóninách dobre zvládnutej slovenčiny a dodal, „chodíme tu po výletoch, po návštevách a hlavne sa tu dá dobre najesť. Aj mama mi vždy varila iba slovenské jedlá, takže z tohto pohľadu je to veľmi fajn.“
Dizajnér modelov áut nevylúčil, že Európa by sa raz mohla stať preňho aj trvalejším domovom. „Ak by som mal raz prísť do Európy, tak aj tu sú automobilky, čiže bolo by kam. Momentálne som však v našej firme veľmi spokojný a nemám sa na čo sťažovať. Zvlášť, ak robím prácu, ktorá ma baví,“ uzavrel jeden z úspešných Staroľubovňanov, ktorému sa podarilo presadiť za oceánom.
foto: archív RM
Komentar