Spracovávanie ovčej vlny má na Slovensku dlhú tradíciu. Vlna bola dostupnou surovinou pre všetky vrstvy obyvateľov. Naši predkovia si dokázali svojou zručnosťou spracovať vlnu z oviec v domácich podmienkach na finálny výrobok.
Rukavice tkané na forme zápästkovou technikou okolo r. 1940, Osturňa
Rozšíreným odevným doplnkom sú rukavice - palčiaky. Vyrábali si ich ľudia pre vlastnú potrebu. Chránili si tak ruky pred zimou pri práci v lese alebo okolo domu.
Teplým rukaviciam sa potešili aj deti, pretože ruky mali v teple pri zimných hrách a radovánkach. Rozšírené boli v horských a podhorských oblastiach Slovenska, najmä v Nízkych a Vysokých Tatrách, Zamagurí, na Orave a Kysuciach. V minulosti sa zhotovovali pletením na forme zápästkovou technikou.
Pôvodná drevená forma
na výrobu rukavíc, 1960, Štrba.
Znalosť techniky sa zachovala dlho. Na výrobu rukavíc potrebovali dve formy. Jedna bola v tvare ruky a druhá menšia na výrobu palca. Nie vždy sa robil palec rovnakou technikou. Niekedy ho uplietli na ihliciach alebo ušili zo súkna. Rukavice sa robili jednofarebné, z bielej alebo čiernej ovčej vlny, alebo dvojfarebné s jednoduchými vzormi. Keď boli rukavice hotové, spájali ich pletenou šnúrkou, ktorou si ich priväzovali k pásu. Šnúrka mala obyčajne dĺžku 100 - 120 centimetrov.
Nosenie takýchto rukavíc bolo zaužívané najmä v Osturni, Lesnici a Štrbe. Výroba rukavíc zápästkovou technikou zanikla v prvej polovici 20. storočia. Rukavice sa ujali pod vplyvom mestskej módy až po 2. svetovej vojne k sviatočnému odevu do kostola a do mesta. V súčasnosti sa nosia bežne do práce, na nákupy a na prechádzky.
Stará rukavica s pleteným palcom,
Štrba, okolo r. 1960.
Do papúč aj srsť ošípaných
Okrem zápästkov a rukavíc sa ojedinele objavila zápästková technika pri zhotovovaní papúč z ovčej vlny na Kysuciach. Do spracovanej ovčej vlny pridávali Kysuč
Okrem zápästkov a rukavíc sa ojedinele objavila zápästková technika pri zhotovovaní papúč z ovčej vlny na Kysuciach. Do spracovanej ovčej vlny pridávali Kysučania srsť z ošípaných. Takéto papuče nazývali srstené, tak boli pevnejšie a trvácnejšie. Na spodok našili niekoľko vrstiev súkna, aby dlhšie vydržali. Znalosť techniky priviedla ľudí k výrobe papúč starým spôsobom za pomoci drevenej formy „kopyta“ v tvare chodidla. Nosili ich v zimných mesiacoch ženy aj muži. Ich domácka výroba zanikla začiatkom minulého storočia.
1956, Vyšné Hágy – Ženy z Kamienky, rukavičky nechýbali ako módny doplnok, foto.: archív autorky
Dobré rukavice sa vždy zišli na lyžovačku, foto.: archív autorky
Viera Mošoňová,
foto.: Silvia Geringová, z knihy Vlnené tkané výrobky
Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 5 (9. február 2022)
Comments