Otvorenie paláca z roku 1642 na Hrade Ľubovňa sa blíži. Návštevníci hradu si po jeho rekonštrukcii budú môcť prejsť štrnástimi miestnosťami.
Z účelovej stavby sa stal palác! Spočiatku išlo len o účelovú stavbu, ktorá mala vojenský charakter, no neskôr sa z nej stal palác. V prvom podlaží barokového paláca sa nachádza kniežacia komnata, ktorá bude venovaná najmä staviteľom Stanislavovi a Jurajovi Ľubomírským.
„Hneď na to vstupujeme do lapidária, kde budú vystavené nápisové dosky, ktoré súvisia s rodinou Ľubomírských a so stavebným vývojom hradu. Taktiež tu bude umiestnený zvon Teodora Ľubomírského, ktorý ho dal vyrobiť začiatkom osemnásteho storočia,“ povedala Daniela Reľovská, historička hradu.
Na prízemí nebudú chýbať pracovné miestnosti ako kuchyňa a sklady, ktoré budú zobrazovať život služobníctva. Po rodine Ľubomírských v paláci sídlili Raiszovci a poslednými súkromnými majiteľmi bola práve rodina Zamoyských. Po konfiškácii hradu štátom v roku 1945 bol palác súčasťou poľnohospodárskej školy.
„V prvom rade treba palác brať ako súčasť celého hradu. V tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia, keď hrad vlastnil Ján Zamoyski, chceli ho spolu s manželkou Izabelou komplexne prestavať, čo sa im však nepodarilo. No dali zrekonštruovať časti paláca, napr. vstavať železobetónové schodisko a vymeniť šindľovú strechu, čím sa neskôr dostali do problémov s pamiatkarmi. Rekonštrukcie neboli povolené, a dostali za to pokutu,“ uviedla D. Reľovská.
Čo ukázali výskumy Pred rekonštrukciou v paláci prebehol architektonicko-historický, umelecko-historický a archeologický výskum. „Počas výskumov sa objavila kamenná pec a renesančná strieľňa, pretože palác bol pristavený k renesančnému opevneniu. Taktiež bol objavený suchý záchod a čierna kuchyňa,“ ozrejmila D. Reľovská.
Neskôr sa vytvoril aj reštaurátorský výskum, podľa ktorého sa dali zreštaurovať nástenné maľby. „Preto sme sa horné podlažie rozhodli v prvom roku sprístupniť najmä vo svojom torzálnom stave, aby si návštevníci mohli vychutnať jeho reštaurovanú podobu,“ dodala D. Reľovská.
Rozeta, ktorá dokladá pôvodného mecéna stavby paláca Ľubomírských. Vidno na nej iniciály Stanislava Ľubomírského, pána Čerňavy.
V budúcnosti plánujú v siedmich miestnostiach na hornom podlaží vytvoriť napr. poľovnícky salónik, jedáleň z 19. storočia alebo aj krištáľovú sálu. Palác, ktorý prešiel rekonštrukciou za 1,8 mil. eur, bude sprístupnený už v nasledujúcej letnej sezóne.
Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č.6/2020 (18. február)
Comentarios