Angažoval sa pre slobodu a cirkevné dobro.
Mesto Stará Ľubovňa, spoločenstvo Fatima a Rímsko-katolícka farnosť sv. Mikuláša si v sobotu 14. decembra pri príležitosti nedožitých 70-tych narodenín kňaza Petra Murdzu a 15. výročia úmrtia (5.11.1954 - 14.12.2009) pripomenuli tohto odvážneho muža na spomienkovom stretnutí v Starej Ľubovni, ktoré začalo sv. omšou vo Farskom kostole sv. Mikuláša.
Hlavný celebrant Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup priblížil život Petra Murdzu, ktorý sa naplno angažoval pre slobodu a dobro Cirkvi a žil s pocitom zodpovednosti za seba a iných. Korene jeho zápalu pre náboženskú činnosť začali práve tu - v rodnej Starej Ľubovni, kde duchovne rástol pri Mons. V. Trstenskom, zdôraznil otec biskup.
ČO OBSAHUJE
NOVÁ KNIHA
Po sv. omši bola modlitba pri jeho hrobe na starom cintoríne a program pokračoval v obradnej sieni tunajšieho Mestského úradu prezentáciou publikácie Ing. Peter Murdza, kňaz SF. V službe laickému apoštolátu. Primátor mesta Ľuboš Tomko vyzdvihol život tohto nášho odvážneho rodáka. Člen spoločenstva Fatima Pavol Hric, riaditeľ múzea obetí komunizmu v Košiciach a blízky priateľ Petra Murdzu predstavil novú publikáciu.
Zostavená je z textov, ktoré boli prednesené alebo zverejnené zo spomienok jeho priateľov a blízkych spolupracovníkov. Sú v nej aj rozhovory z knihy Jána Šimulčíka, ktoré zaznamenal s ešte žijúcim P. Murdzom. Je v nej aj list nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka, pohrebný príhovor d.p. Pavla Benka SF a viacero príhovorov, ktoré odzneli pri pohrebe.
Približuje aj odvážnu činnosť P. Murdzu pri tlači a distribúcii samizdatu a pri skladovaní pašovanej literatúry zo zahraničia, ktorá putovala na celé Slovensko, ba aj do Sovietskeho zväzu. Sú v nej aj fotografie a ocenenia, ktoré dostal, Fórum kresťanských inštitúcií - čestné členstvo a čestné občianstvo mesta Stará Ľubovňa, in memoriam. Publikácia odkrýva príbeh vzácneho a odvážneho muža, nášho rodáka.
Aký bol Peter Murdza?
V sekulárnom inštitúte Spoločenstva Fatima, do ktorého vstúpil v roku 1976, bol blízkym spolupracovníkom Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla. V roku 1987 bol biskupom Korcom tajne vysvätený za katolíckeho kňaza. Venoval sa mládeži a orientoval sa aj na pomoc kresťanom v Sovietskom zväze, kde pašoval kresťanskú literatúru a Biblie.
V jeho dome v Bratislave bol sklad náboženskej literatúry, ktorú tajne privážali zo zahraničia a distribuovali po celom Slovensku. V podzemí jeho domu ukryli tajnú tlačiareň, ktorú prepašovali z Holandska, a na ktorej sa tlačili samizdaty a časopisy Zrno, Radosť a nádej, Bratislavské hlasy a ďalšie. Táto tlačiareň priniesla informácie aj pri veľkých udalostiach, ako bol Velehrad 1985 či Sviečková manifestácia. „Vždy, keď som vzal do rúk prvý výtlačok, prebehlo po mne vzrušenie slobody. V samizdate sa človek dotýkal pravdy, ktorá bola umlčaná a som rád, že som sa mohol podieľať na sprostredkovaní pravdy aspoň niekoľkým tisícom ľudí v totalitnom režime,“ takto spomína Peter Murdza na obdobie, keď sa o jeho aktivitách nič nevedelo, keďže pracoval utajene, aby neohrozil blízkych. Štátna bezpečnosť čosi tušila, sledovala ho, vypočúvala, ale tlačiareň nikdy neodhalila. V novembri 1989 mohol vyjsť z ilegality a stal sa kňazom Nitrianskej diecézy. Zakladal a formoval Hnutie kresťanských spoločenstiev mládeže a bol jeho prvým predsedom. Pri Konferencii biskupov Slovenska pôsobil ako tajomník Rady pre laické hnutia. Bol iniciátorom púte z Muráňa do Levoče. Zomrel ako 55-ročný a pochovaný je v rodisku v Starej Ľubovni, kde mu v decembri 2019 bola udelená Cena mesta a štatút Čestný občan, in memoriam.
Ľubomír Ogurčák, foto: autor, Michal Petrilák
(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 38 - 39, 18. december 2024).
Comments