Vedenie samosprávy v Starej Ľubovni sa stretlo so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Jánom Herom. Preberalo sa viacero tém, najviac však rezonovala údajná segregácia žiakov v časti Podsadek či končiace projekty.
Na stretnutí sa zástupcovia štátu i mesta zaoberali aj témou školstva. V mestskej časti Podsadek absentuje materská škola a kapacity základnej nie sú dostatočné na jej zriadenie, na čom sa intenzívne pracuje a hľadajú sa investičné riešenia. Školu v mestskej časti však preberali najmä z dôvodu najnovšieho rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého sú deti vo vzdelávaní segregované. „Toto rozhodnutie má silný zásah a vplyv vôbec na posudzovanie segregácie alebo potrieb desegregácie. Myslím si, že je to rozhodnutie, ktoré sa nebude dotýkať len Starej Ľubovne, ale aj celého Slovenska, teda hlavne lokalít s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít,“ povedal J. Hero, ktorý vedenie mesta oboznámil aj s Plánom obnovy a s možnosťami čerpania peňazí na širšie a komplexnejšie riešenie problému, akým je napríklad aj inkluzívne vzdelávanie.
VIDEO
Treba počkať na ďalší rozsudok
Ako ďalej zástupca menšín na Slovensku povedal, nielen v Starej Ľubovni, ale aj na celom Slovensku treba odstrániť a eliminovať nedôstojné bývanie hlavne v osadách. „Aby aj tá harmónia spolužitia majority a minority bola vyriešená. Musíme sa pozerať na to, že nechceme mať v samospráve také podmienky, že tí ľudia sa nebudú vedieť rozvíjať, musíme ich aktivizovať,“ nechal sa počuť Ján Hero, ktorý zároveň aj dodal, že si myslí, že tu nie je problém etnický, ale generačný: „Treba pracovať s deťmi a vychovať z nich sebestačných ľudí bez asistentskej služby, čo môže trvať aj štvrťstoročie.“
Podľa primátora Starej Ľubovne by sme na to podmienky vytvoriť vedeli, no skôr ako rozhodne prvostupňový súd, väčšie opatrenia sa robiť nebudú. „Budeme čakať na rozsudok v Bratislave, teda na 24. apríl. Po ňom bude zrejmé, či desegregačný plán je našou úlohou a povinnosťou. Každopádne, bez investícií a podpory štátu túto situáciu sami nezvládneme,“ dokončil Ľuboš Tomko.
Chcú udržať ľudí pracujúcich v teréne
Ďalšou vážnou témou boli projekty. Od prvého júla končia tie, cez ktoré aj v Starej Ľubovni pracujú šiesti terénni a traja komunitní pracovníci. Rovnako po dvoch programových obdobiach končí aj Miestna občianska poriadková služba (MOPS) so šiestimi členmi v mestskej časti Podsadek a dvoma na Továrenskej ulici. Pomocníkov v teréne si pochvaľujú mestskí policajti, ktorí s nimi spolupracujú a majú s nimi pozitívne skúsenosti priamo z praxe.
Úrad splnomocnenca si rovnako uvedomuje význam a prínos týchto ľudí v regióne. Chce, aby projekty pokračovali aj naďalej a aby nenastal ich výpadok. „Čo sa týka národných projektov, chceme ich v harmonograme výziev dať ako prvé. Sú tu už na svojich pozíciách kvalifikovaní ľudia, treba tie nové výzvy nastaviť tak, aby sme si udržali tento ľudský kvalifikovaný potenciál, aby títo ľudia mohli pokračovať a nemuseli byť nové výberové konania,“ zdôraznil splnomocnenec pre rómske komunity Ján Hero, ktorého úrad v tejto veci spolupracuje aj s rezortom práce.
Zachovanie pozícií ľudí pracujúcich v teréne vnímajú aj na mestskom úrade ako mimoriadne dôležité, hlavne kvôli ich praxi a dlhoročným skúsenostiam.
ad, foto: autorka
Commentaires