Slovenské obchody by mali byť povinne zatvorené nielen 3,5 dňa v roku, ale o 12 dní viac. Skupina koaličných poslancov totiž nedávno navrhla, aby sa nenakupovalo počas štátnych a štátom uznaných cirkevných sviatkov. Pripojila sa tým ku kresťanským kruhom, ktoré roky neúspešne bojujú za „nedele bez obchodov.“ Veľká časť obchodníkov ale návrh nepovažuje za správny. Dôvod?
Podľa slov Kataríny Kadašiovej z Tesco sú niektoré sviatky u ich zákazníkov veľmi obľúbenými nákupnými dňami. Napríklad 1. september, kedy si chcú nakúpiť pomôcky pre deti do školy, alebo 17. november, kedy už začínajú nakupovať vianočné darčeky. A preto sa im snažia vyhovieť. „Našim zamestnancom však počas sviatkov poskytujeme atraktívne príplatky nad rámec zákona. A práve v týchto dňoch dokážeme poskytnúť možnosť privyrobiť si študentom, prípadne iným kategóriám zamestnancov, ktorí nemôžu pracovať mimo sviatkov z objektívnych dôvodov – napríklad pre starostlivosť o člena rodiny alebo povinnosti v škole,“ uviedla koordinátorka komunikácie Tesco Stores SR, ktorá podotkla, že práve títo ľudia prácu počas sviatkov vyhľadávajú, „a to im bude po schválení zákona znemožnené.“ Hoci sa teda „markety“ pozerajú na prípadný zákaz s nevôľou, unisono tvrdia, že pokiaľ sa zmení legislatíva, budú ju rešpektovať a prispôsobia sa jej. Avšak, ako poznamenal vedúci oddelenia komunikácie spol. Lidl, Tomáš Bezák, „v prípade schválenia zákona musí platiť pre všetky predajné formáty bez rozdielu zamerania či veľkosti predajnej plochy. Aby nevznikali konkurenčné výhody pre účastníkov trhu.“
NEDELE BEZ ZÁUJMU? Zákaz predaja sa, podľa všetkého, bude v Starej Ľubovni týkať skôr reťazcov. Miestni predajcovia majú totiž na deň, kedy aj Pán Boh oddychoval, iný názor. „Mesto je v nedeľu prázdne. Žijú akurát nákupné centrá, ja som ale zásadne proti nedeľňajšiemu predaju. Nech v tento deň všetci oddychujú, lebo musia mať toho dosť tak oni, ako i predavači,“ netajil odmietavý postoj k spojeniu „nedeľňajší predaj“, resp. „predaj cez sviatky“, majiteľ Tamatexu Mikuláš Kačmár. Ako pritom dodal, nik tým nebude škodovať. Veď keď si ľudia chlieb nekúpia v nedeľu, urobia tak v pondelok. „To, že stratia tržby, je preto len marketingovým ťahom obchodníkov. Nič nestratia, akurát trápia zamestnancov,“ dodal podnikateľ v oblasti čiernej a bielej techniky. Za pravdu mu vzápätí dal i obchodník s počítačmi, ktorý má v Starej Ľubovni tri predajne. „Pokiaľ to nie sú služby, ale klasické obchody, mali by byť určite zatvorené. Nedeľa má patriť rodine,“ myslel si Kristián Kaleta, ktorý mal počas nej pred 10-timi rokmi otvorené, „no bolo to kvôli internetu, keďže vtedy nebol takou samozrejmosťou ako dnes. Neskôr som od toho upustil.“ Mimochodom, v podobnom duchu sa niesla aj väčšina odpovedí v ankete cez sociálnu sieť. Výnimkou bola tá od Mariána Dufalu, ktorý rozhodnutie o otvorení/zatvorení obchodu nechával na uvážení majiteľa. „Jeden môj známy pracoval v istom hypermarkete a o sviatky sa doslova trhal. Stopercentný príplatok bol pre neho dar z neba,“ nechal sa počuť obyvateľ okresu. Úplne iný pohľad na vec mal však Peter Foľvarský. Ako totiž poznamenal, pokiaľ by sa zákaz predaja počas štátnych a štátom uznaných cirkevných sviatkov naozaj zaviedol, išlo by o veľmi správny a potrebný zákon. „Nie sme len zákazníci, ale v prvom rade ľudia. Veď nakúpiť si možno šesť dní v týždni! No ak chce majiteľ, aby sa v jeho prevádzke predsa len pracovalo, nech sa za pokladňu posadí on.“ V približne rovnakom duchu sa niesla tiež odpoveď Martiny K. podľa ktorej, pokiaľ ide o štátny sviatok, by dokonca malo voľno platiť pre všetkých. „Inak v tom nevidím zmysel. Aj ja ako čašníčka chcem byť s rodinou. A na peniaze kašlem – tých pár eur navyše ma nezachráni…“
Comments